DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 30°C
Gök Gürültülü
Böcek ısırması ne zaman tehlikelidir?

Böcek ısırması ne zaman tehlikelidir?
14.10.2019
A+
A-

Binlerce çeşidi olan böceklerin insanlar üzerinde bıraktığı etkiler de birbirinden farklıdır. Böcekler sahip oldukları iğneler ya da tükürüklerindeki enzimler ile zehirlerini cilde enjekte eder. Genellikle ağrılı bir etki yaratan böcek ısırmalarının bazıları alerjik reaksiyona ve bölgesel tahriş ile su toplayan kabarcıklara neden olabilir. Böcek ısırığının etkisi böceğin türüne ve kişinin duyarlılığına bağlı olarak değişir. Küçük yaştaki çocuklar, alerjik bünyeye sahip olan kişiler, hamileler ve yaşlılar böcek ısırıklarına karşı daha hassastır. Böcek ısırıkları; sarı humma, beyin iltihabı, sıtma ve tifüs gibi hastalıkların toplum içinde yayılmasına neden olabilir. Özellikle tropikal bölgelerde yaşayan böcek türleri ciddi hastalıklar taşıyabilir.

BÖCEK ISIRIĞI TÜRLERİ
Pire ısırıkları: kaşıntı, şişme ve kızarıklık gibi belirtiler veren pire ısırıkları kümeler ve çizgiler halinde ciltte iz bırakır. At sineği ısırığı: ısırılan bölgenin su toplaması ve şişmesi gibi belirtiler veren at sineği sokmaları oldukça acı vericidir. Tahtakurusu ısırıkları: Şişkinlik ve kaşıntıya neden olan ısırıklar acı vermez. Kene ısırıkları: borrelia enfeksiyonu taşıyıcısı olan kenelerin ısırıkları ciddi hastalıklara neden olabilir. İlk başta ısırık belirti vermez ancak bir süre sonra ciltte kaşıntı, morarma, kızarıklık ve şişme gözlenebilir. Akar ısırığı: ciltte şiddetli kaşıntıya neden olur. Örümcek ısırığı: ağrılı olabilen örümcek ısırmalarında şişkinlik ve kızarıklığa ek olarak baş dönmesi, terleme, bulantı ve kusma görülebilir.

ŞİŞKİNLİK OLUŞUR
Arı ısırığı: ani bir acıya neden olan arı sokmalarında ısırılan bölge hemen şişer ve kızarır. Sivrisinek ısırığı: ısırığın olduğu bölgede kabarma ve yoğun kaşıntı oluşur. Akrep sokması: ciltte uyuşma, yanma, ağrı, kızarıklık ve şişkinlik oluşturan akrep sokmalarının bazıları oldukça ciddi sağlık problemleri yaratabilir. Karınca ısırığı: karıncanın ısırdığı bölgede şişkinlik oluşur ve içi irinle dolar.

NEFES ALMADA ZORLANMA
Genellikle böcek ısırmalarında görülen en yaygın belirtiler şunlardır: Isırılan bölgede kaşıntı, ağrı ve şişme. Isırılan bölgede renk değişikliği, kızarıklık. Ürtiker, ısırılan bölgede su ya da irin birikmesi. Karın ağrısı, kusma, mide bulantısı, ishal. Nefes almada zorlanma. Göğüste sıkışma hissi. Hırıltılı solunun. Dilde şişme gibi alerji belirtileridir.

RİSKLİ DURUMLAR NEDİR
Her böcek sokması tehlikeli bir durum anlamına gelmez. Ancak böcek tarafından ısırılan kişide; Nefes almada zorlanma ve göğüste hırıltı, mide bulantısı, kusma, kramp ve ishal gibi bağırsak ve mide problemleri, ağız sekresyonunda artış, düzensiz ya da hızlı kalp atışı, halsizlik ve anksiyete, baş dönmesi ve yutma güçlüğü, bayılma ve bilinç kaybı, tüm vücutta kaşınma ya da ürtiker, özellikle genital bölge, dudak ve göz çevresinde şişme, böceğin soktuğu bölgede 2.5 santimetre çapında bir şişlik ve ağız ya da boğazda şişme, ağrı şiddetinde, kızarıklığın boyutunda artış ve ateş, ısırılan bölgede apse ve irin gibi iltihap bulguları oluşmuş ve belirtiler 2 gün içinde geçmemiş ise böcek ısırması tehlikeli bir boyuttadır ve mutlaka hastaneye başvurulması gereklidir.

TEDAVİSİ NASIL OLUR?
Genellikle alerjik bir reaksiyon söz konusu değilse ilkyardım tedavisi böcek ısırmasına karşı yeterlidir. Böcek ısırığına daha fazla maruz kalmamak için böcek ilacı ve jel kullanılmalıdır. Böcek ısırığının olduğu bölge su ve sabunla yıkanmalıdır. Bu bölgeye buz uygulaması yapılarak ağrı ve kaşıntının azalması sağlanabilir. Böcek ısırmalarında gelişen kaşıntıyı engellemek için antihistaminik ilaçlar ve merhem kullanılabilir. Ağrıyı önlemek için ise ağrı kesici alınabilir. Kene ısırıklarında dikkatli bir şekilde kene başından tutularak parçalanmadan bir cımbız yardımıyla alınmalı ve bir kavanoza koyulmalıdır. Kene çeşidinin belirlenmesi açsından kenenin saklanması oldukça önemlidir. Kenenin çıkarıldığı bölge ile eller bol su ve sabun ile iyice yıkanmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.