DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C
Milletvekili Nail Çilerin, Gebze’nin İl Olması Kanun Teklifine, AK Parti ve MHP’nin Oylarıyla Ret

Milletvekili Nail Çilerin, Gebze’nin İl Olması Kanun Teklifine,  AK Parti ve MHP’nin Oylarıyla Ret
14.11.2023
A+
A-

CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler,  yaptığı paylaşımla TBMM’ye Gebze’nin il olması hakkında verdiği kanun teklifinin AK Parti ve MHP grubu oylarıyla reddedildiğini duyurdu.

CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler Gebze’nin il olması için her platformda düşüncelerini ifade ediyordu. Geçtiğimiz günlerde CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba’nın mecliste nöbet tutulduğu esnada yayınladığı videoda Nail Çiler’in kendisini Gebze Milletvekili olarak tanıtması da dikkat çekmişti.

TEKLİF REDDEDİLDİ

Çiler, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla TBMM’ye Gebze’nin il olması hakkında verdiği kanun teklifinin AK Parti ve MHP grubu oylarıyla reddedildiğini duyurdu. Çiler, paylaşımında “Gebze’nin il yapılması hakkında verdiğim kanun teklifim AK Parti ve MHP Grubu oylarıyla reddedildi. Yorumu seçmenlerimize bırakıyorum” dedi.

“İL OLMAK İSTİYOR AMA MAALESEF HAKKIMIZI ALAMIYORUZ”

Çiler TBMM’de ki konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Gebze’nin il olması hakkında verdiğim kanun teklifi hakkında konuşmak için söz aldım. Mustafa Kemal Atatürk der ki: “İstiklal, istikbal, hürriyet, her şey adaletle kaimdir.” Bugün Mecliste adalet nöbetimiz devam ediyor; adaleti unutulana da “Biz unutmadık.” demek için buradayız. Gebze, tarihi ve kültürüyle eşsiz bir kent; Kartaca Komutanı Hannibal’ın, Sultan Orhan’ın, Fatih Sultan Mehmet’in, Mimar Sinan’ın, Osman Hamdi Bey’in, Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini taşıyan bir kent ancak Gebze hak ettiği değeri maalesef alamamış bir ilçemizdir. Gebze’nin il olması, bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan daha da gelişmesini sağlayacak ve yönetim yapımızın güçlenmesine katkı verecektir. Farklı kültürlerin birleştiği, sanayinin devleştiği, teknolojinin vücut bulduğu bir yer; il olmak istiyor, bunu da hak ediyor ama maalesef hakkımızı alamıyoruz.

“GEBZE TEK BAŞINA 33 İLDEN BÜYÜKTÜR”

Daha önce Darıca, Çayırova, Dilovası Gebze’den ayrılarak ilçe hâline getirildi. Saydığım 3 ilçeyle Gebze’nin 850 bin nüfusu vardır, günlük nüfusu 1,5-2 milyon olarak değişmektedir. Gebze aynı zamanda ikamet edenden çok çalışanın olduğu bir bölgedir. Gebze tek başına 33 ilden büyüktür; Çayırova, Darıca, Dilova’sıyla 4 büyükşehir olmak üzere 55 ilden büyük bir yer. Kocaeli’de bulunan 14 organize sanayi bölgesinin 4’ünün ihtisas olmasıyla birlikte 10 tane OSB, 10 tane liman, 7 küçük sanayi sitesi, TÜBİTAK MAM, TÜSSİDE, TSE, Gebze Teknik Üniversitesi ve Bilişim Vadisi’ne ev sahipliği yapmakta. Aynı zamanda, paranın, finansın döndüğü yer; 124 tane banka şubesi vardır. Bir tane de teknoloji bankamız vardır; az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelere teknoloji satıyoruz. Türkiye’de AR-GE merkezlerinin sayısı 1.260’tır. Gebze’de 110 tane AR-GE merkezi vardır, İzmir gibi büyük bir şehirde 97 tane AR-GE merkezi vardır; dikkatinizi çekmek isterim. Aynı zamanda TOGG’un AR-GE merkezi Gebze’dedir ve binden fazla mühendis çalışmaktadır.

“VERGİDE TÜRKİYE 1’İNCİSİYİZ AMA YATIRIM KONUSUNDA UNUTULAN BİR BÖLGEYİZ”

Teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısı Türkiye’de 76’dır, Gebze’de 4 tane teknoloji geliştirme bölgesi vardır. Her ne kadar tanımı bir ilçe olsa bile 4 tane vergi dairesi vardır. Türkiye’de 20 adet KDV ihtisas vergi dairesi vardır; biri Gebze’dedir. İhracatta İstanbul’dan sonra 2’nci sıradayız, 65 ilin toplamından fazla ihracat yapmaktayız. Vergide Türkiye’nin liderlerindeniz hatta tahakkukta Türkiye 1’incisiyiz ama yatırım konusunda her zaman unutulan bir bölge.

“GEBZE ÖDEDİĞİ VERGİYLE DEVLETE EN FAZLA KAZANCI SAĞLIYOR”

Evet, Gebze üretiyor, Gebze çalışıyor, Gebze aynı zamanda aktif iş gücüne de katılıyor; alın terini akıl terinin yanına koyanların yani kuluçka merkezlerinin yoğun olduğu bir yer. Kişi başı millî gelirde İstanbul’dan sonra 2’nciyiz. 2022 yılında kişi başına ödediği vergi geliri de 114 bin TL olmuştur yani Türkiye geneline baktığımız zaman Gebze, ödediği kişi başı vergiyle devlete en fazla kazancı sağlamaktadır.

“SANAYİNİN KALBİNDE MESLEK LİSELERİ YETERSİZ”

Bu sanayinin başkentinde farklı bir sıkıntımız daha var, onu da anlatmak zorundayım; mesleki eğitim okullarının yetersiz olduğunu, eğitimin çok düşük olduğunu… Şimdi, Kocaeli’de okul sayısı 1.499, öğrenci sayısı 434.075 ama meslek lisesi 1.499 okulun yüzde 10’u bile değil, 123 okul var. Gebze’ye, Darıca’ya, Çayırova’ya ve Dilovası’na baktığımız zaman 307 tane okul, 168 bin öğrenci, 77 tane meslek lisesi mevcuttur. Sanayinin kalbinde meslek liselerinin azlığı dikkat çekmektedir.

“BAHÇELİ’NİN SÖZÜNDE DURACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Gebze halkı verilen sözleri unutmaz. Ben Gebzeli hemşehrilerime hayallerini hayata geçirmek için elimden geleni yapacağıma dair söz verdim, hak edene hakkının verilmesini istiyorum.Anayasa’nın 126’ncı maddesi açık ve net. MHP lideri Sayın Bahçeli “Cumhuriyetin 100’üncü yılında 100 il.” diyerek yaptığı çıkışta Gebzeli hemşehrilerimi umutlandırmıştır, Bahçeli’nin bu sözünün arkasında duracağını düşünüyorum. Hak edene hakkını teslim edelim. Gebze’nin büyükşehir statüsünde il olması için Kartacalı komutanının dediği gibi: “Ya bir yol bulacağız ya da yeniden bir yol yapacağız.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.