DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Parçalı Bulutlu
2019’un en büyük yatırımı ulaşıma yapıldı

2019’un en büyük yatırımı ulaşıma yapıldı
21.01.2020
A+
A-

İlimizdeki yatırım uygulamalarının koordinasyonu ve izlenmesi amacıyla yılda dört kez toplanan İl Koordinasyon Kurulu, 2020 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda 2019 yılı yatırımlarının yılsonu itibarıyla gerçekleşme durumu ve koordinasyonu gerektiren hususlar değerlendirildi. Valilik Akçakoca Toplantı Salonu’nda Vali Hüseyin Aksoy başkalığında gerçekleştirilen koordinasyon toplantısına Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri katıldı.

 

PROJE İÇİN ÇALIŞMA YAPILDI

Toplantıda yatırımlar hakkında veriler sunan Vali Hüseyin Aksoy, “Yatırımcı kurum ve kuruluşlar  tarafından İl Yatırım Takip Sistemine (İLYAS) girilen verilere göre ilimizde, 2019 yılında kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idareler tarafından toplam 521 proje üzerinde çalışma yapılmıştır. 2019 sonu itibarıyla biten proje sayısı 211, devam eden proje sayısı 215, ihale aşamasında bulunan proje sayısı 38, henüz başlanamayan proje sayısı ise 57’dir. 2019 yılı yatırımlarının proje tutarı toplamı 12 Milyar 894 Milyon TL’dir” şeklinde konuştu.

 

‘EN ÇOK YATIRIM ULAŞIMA’

Yatırımlar kapsamında rakamsal verileri de paylaşan Vali Aksoy, “2019 yılı ödenek toplamı ise 2 Milyar 717 Milyon TL’dir. 2019 yılı yatırımları için öngörülen toplam ödenekten yapılan harcama 1 Milyar 870 Milyon TL’dir. Buna göre, ortalama nakdi gerçekleşme oranı yüzde 69’dur. 2019 yılının toplam yatırım harcamalarında, Ulaştırma sektörü yüzde 35’lik oranla birinci sırada gelmektedir. Diğer Kamu Hizmetleri (DKH) sektörü yüzde 34’ lük payla ikinci, eğitim sektörü yüzde 22’lik pay ile üçüncü sırada gelmektedir. Bu üç sektör için yapılan harcama, toplam harcamanın yüzde 91’ine karşılık gelmektedir. Harcamanın geriye kalan yüzde 9’luk oranı ise diğer sektörlere aittir” dedi.

 

MARKA’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Vali Hüseyin Aksoy’un konuşmasının ardından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın Kocaeli ilimizi tanıtmak için hazırlattığı video izlendi. Çalışmayla ilgili düşüncelerini dile getiren Vali Aksoy, “Turizmi biraz daha geliştirmek ve daha iyi noktaya getirmek adına bir turizm çalıştayı yapmıştık. Bunun için belirli alanlarda bu çalışmaların daha iyi noktaya gelmesi için çalışma grupları oluşturduk. Kocaeli’nin turizm payından daha fazla katkı alması için daha da çalışacağız. MARKA’nın bu çalışmasının da ilimizin turizmine katkısı olacağına inanıyorum. MARKA’ya bu çalışmasından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

KAÇAK ORANI YÜZDE 30’UN ALTINDA

2019 yılında neler yaptıkları 2020 yılı için neler planladıklarını aktaran İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, “Abone sayımız 823 Bin 761’e ulaştı. Her yıl aşağı yukarı yüzde 3-4 civarında artış gözleniyor. Buna bağlı olarak şehre verdiğimiz suda da yüzde 1’şlik artış oluyor. Geçen yıl 165. 7 Milyon metreküp su verdik. 113.8 Milyonunu tahakkuka bağlamış olduk. Bir önceki yıla göre artış oranı yüzde 2 oldu. Kayıp kaçak oranı 2019 yılı yüzde 1 düşüşle yüzde 30 seviyesinde tamamlandı. Şehir merkezinde yüzde 30’un altına düştü. Önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 25 seviyesine düşmeyi planlıyoruz” dedi.

 

SU STRESİNDEN UZAĞIZ

Sözlerini sürdüren Sağlık, “2018-2019’da tarife değişikliği olmayışı o nedenle tahakkuk miktarında 1 Milyon civarında artış oldu. Geçmiş alacakların üstüne giderek 811. 6 Milyon TL’sini tahsil ettik. Tahakkuk ve teminde her yıl bir önceki yıldan daha iyi sonuçlar alıyoruz. Yıllık kapasitemiz 245 Milyon metreküp. İhsaniye, Avcıdere ve Ballkıya Barajları ile 355 Milyon metreküpe ulaşacağız. Su stresinden uzak bir şehri planlıyoruz. Bugün itibariyle Yuvacık Barajı yüzde 50 namazgah yüzde 73. Denizli Göleti’nde de yüzde 80 doluluk oranımız var. Şuan için herhangi bir sıkıntımız bulunmamakta” ifadelerini kullandı.

 

KUZEYDE SU KAYNAĞI ARIYORUZ

2019 yılında içme suyu skalasından da bahseden Sağlık, “330 ayrı noktayı online olarak takip ediyoruz. Atık su skalasında da 4 yeni nokta ilave ederek 151 noktadan sanayi tesisleri, yağmur suları ve kanalizasyonları takip ediyoruz. Kocaeli’ de 2019 yılında su kaynaklarımız güneyde olmasına rağmen, yerleşmeler kuzeyde. Kuzeyde yeni içme suyu kaynakları bulmaya çalışıyoruz. Cumaköy’de 3 Milyon metreküplük bir gölet yaptık. İnşallah 1 ay sonra su tutmaya başlayacağız. Bu proje 26. 6 Milyon TL’ye mal oldu. Gebze’de su sıkıntısı yaşanıyordu. 20 Bin metreküplük yeni bir depo yaptık. Bunun maliyeti 11.6 Milyon TL oldu” diye konuştu.

 

4 YILDA 29 MİLYON METREKÜP TASARRUF

Su kayıplarının azaltılma projesinin 2019’un 8. ayında tamamlandığını ifade eden Sağlık, “Şehri 71 izole bölgeye ayırdık. Her bölgenin girişine basınç kırıcıları koyduk. 157 Bin 884 abonenin hareketlerini izleme imkanımız oldu. Yani şebeke skalasına geçmiş olduk. 2004 yılında yüzde 46,5 olan kayıp kaçak oranı 2019 yılının Ağustos ayında yüzde 27.9 olarak gerçekleşti. Yani 4 yılda 29 Milyon metreküp su kazandırdık. Şehir Hastanesi’nin su ihtiyacını tamamladık. Hastanesi’nin suyunu verdik. Gedikli ve Zeytinburnu köylerinin içe suyu kanalizasyon çalışmalarını bitirdik. Bulvar yağmur suyu terfi merkezlerinin jeneratörlerini yeniledik” şeklinde konuştu.

 

ARTIK SEL GÖRÜNTÜLERİ OLUŞMAYACAK

Her yağmurda sular altında kalan sanayi mahallesine de el attıklarını belirten Sağlık, “Gerekli çalışmayı yaptık. İnşallah bundan sonra öyle bir sıkıntı olmayacak. Arızlı Kabaoğlu ve Tüysüzler’deki hattı yeniledik. Kartepe’de 49 kilometrelik içme suyu, 1 kilometrelik dere ıslahı 43 metre delege çalışmaları 20.3 Milyon TL’ye mal oldu. Derince’deki battı çıktının üzerindeki dükkanlar her yağmurda su alıyordu. O sıkıntıyı da hallettik. Körfezde yağmur ve atık su sıkıntısı yaşayan mahallelerdeki çalışmaları bitirdik. Başiskele’de 64 kilometrelik içme suyu, 46 kilometrelik kanalizasyon, 19 kilometrelik yağmur suyu çalışmasına 30.7 Milyon TL harcadık” dedi.

 

İHSANİYE BARAJI İÇİN DSİ’DEN YARDIM TALEBİ

2019 yılında başlayıp devam eden projeleri de aktaran Sağlık, “Ballıkayalar Barajı’nın gövdesi bitti. İletim hattı ve arıtması için ihalesi yapıldı. İhsaniye Barajı’nda gövde çalışması bitti. İletim hattı ve arıtma konusunda DSİ’den yardım istiyoruz. Karamürsel içme suyu ve depo inşaatında 5 tanesini bitirdik 3 tanesi devam ediyor. Cumaköy Göleti’nde çalışmalar bitti. 18.5 Milyon TL’ye mal oldu. Yaklaşık bir ay içinde su tutmaya ve yazın su almaya başlayacağız oradan. Gebze’de çelik içme suyu hattının ihalesinin yaptık. 200 metresi serildi. Bin 537 metrelik kısmını değiştiriyoruz şu an. 5.8 Milyon’a mal olacak. Yıllar içerisinde devam edecek bu çalışma” dedi.

 

GEBZE VE DARICA’DA 73 MİLYON TL’LİK PROJE

İzmit’in muhtelif sokak ve caddelerinde içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı çalışmalarının da devam ettiğini belirten Sağlık, “Bu çalışmalar bitmek üzere. 2020 yılında Gebze ile Darıca’nın ve muhtelif sokak ve caddelerinde yaptığımız çalışma 73 Milyon TL’ye sözleşmeye bağlandı. Burada 11 kilometre içme suyu, 26 kilometre kanalizasyon, 19 kilometre yağmur suyu yapacağız. 15 Bin metreküplük depo yapıp Darıca’nın depodan su almasını sağlayacağız. Darıca’nın büyük bölümü şu anda şebekeden su alıyor” ifadelerini kullandı.

 

KÖRFEZ’İN TÜM MAHALLELERİNE YENİ ALTYAPI

2019 yılında 310 Milyon 163 Bin TL’lik çalışma gerçekleştirdiklerini de söyleyen Sağlık, “2019’da 28 proje tamamlandı. 9 proje devam ediyor. Toplam 37 proje üzerinde çalıştık. 2020 yılında Derince muhtelif cadde ve sokaklarındaki projeleri planladık. 145 km içme 111 km kanalizasyon 12 kilometrelik yağmur suyu hattı yapacağız. Körfez’de Fatih ve Güney mahallelerinde 37.2 kilometrelik içme suyu, 31 kilometrelik kanalizasyon, 8.11 kilometrelik yağmur suyu hattı yapacağız. Körfez ilçesinin tamamını 2022 yılına kadar bitireceğiz. Alemdar Caddesi’ne okulların kapatıldığı hafta girmeyi planlıyoruz. İzmit Lisesi’nden Vakıflar Bankası’nın bulunduğu dört yola kadar olan çevreyi bu çalışmada bitireceğiz. 2020 yılında 20 adet yeni depo, 40 tane fosseptik yapmayı planlıyor. Bu yıl, 207 Milyon TL’lik yatırım planlıyoruz” dedi.

 

BARAJ VE GÖLET YAPIMLARI

DSİ 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk de söz alarak “Tarıma elverişli arazi 126 bin 280 hektar. Sulamaya açılan saha 4 Bin 436. İlimizde 7 barajda içme suyundan faydalanıyoruz. İçme suyu doluluk oranları yüzde 50. 2019’da 1 baraj, 2 gölet 2 gölet sulaması, 1 taşkın koruma, 1 arazi toplulaştırma planlanmış ve büyük kısmı tamamlanarak bunlara 220 Milyon 286 Bin TL harcanmıştır. Küçük su işleri kapsamında 2 adet gölet, 2adet gölet sulaması, 1 adet taşkın koruma yapılacak İşler tamamlandığında 2,99 Milyon metreküp su alacağız” dedi.

 

2019’DA 303 MİLYON TL YATIRIM

Karayolları 1. Bölge Müdürü Turgay Çolak, “Toplamda 500 km yol ağımız bulunmaktadır. Önceki yıllar harcamamız 1 Milyar TL. 2019 yılında 303 Milyon TL harcama gerçekleşmiştir. Önemli projeler ise İzmit Kandıra yolumuz bu projemizde yalnızca otogar kavşağımızda çalışmaları yürüttük. Kavşağı tamamlayıp trafiğe açtık. İzmit Yalova yolu K-3 Sanayi Kavşağı. Bu projemizi de 2019 yılında tamamladık. İzmit Kandıra yolunda Başiskele Sarıdere Köprülü Kavşağımız. 4 adet köprümüz bulunmakta, 2 tanesini tamamlayıp trafiğe açtık. D100 İstanbul-Gebze-İzmit bölünmüş yolunda muhtelif kavşakların yapım işini büyük ölçüde bitirdik. 1-1,5 ay içinde tamamlayıp kavşağı hizmete açacağız” dedi.

 

İZMİT-KANDIA-KAYNARCA’NIN İHALESİ NE ZAMAN?

İzmit doğu ile Hendek Kavşağı arasındaki kuzey yolda çalışmaların tamamlandığını da belirten Çolak, “Kocaeli Entegre sağlık kampüsü bölünmüş yol 7.7 kilometreden oluşuyor. İhalesi yapılan projenin bedeli 186 Milyon TL. 13adet altgeçit var. Hedefimiz şehir hastanesinin yolunu bu yıl içerisinde tamamlanmaktır. Sakarya Kocaeli ve İstanbul sınırlarından geçen Kuzey Marmara otoyolunda 142 kilometrelik çalışma sürüyor. Toplam 8 kesimde çalışmalar sürüyor” dedi. İzmit-Kandıra yolu ile ilgili son durumu da aktaran Çolak, “Yeni çalışmalarımızla beraber İzmit-Kandıra ve Kaynarca’yı kısa süre içinde ihale edip çalışmaları hızlandıracağız. Yakın bir tarihte ihaleye çıkacak” dedi.

 

1434 KM DEMİRYOLU HATTIMIZ VAR

Devlet Demir Yolları 1. Bölge Müdür Vekili Levent Meriçli, “Bölgemizde tek hat çift hat, Marmara içinde 3 hat sapanca ve İzmit arasında 4 hat olmak üzere elektrikli ve sinyalizasyonlu hattımız bulunuyor. Bin 434 kilometrelik demiryolu hattı bulunuyor bölgemizde. 2017 yılında demiryolları AB’ye uyum çerçevesinde fiilen ikiye ayrılmıştı. Personel sayımız 3 Bin 865. Yatırımlarımız özellikle hızlı tren yapımları, yol yenilemeleri, bina bakımı, sinyalizasyon şeklinde. Hemen hemen altyapımızı yeniledik. Hemzemin geçitlerde bekçili, bariyerli, otomatik flaşörlü ve kontrollü hemzemin geçitleri var.  Araçların demiryollarına takılmaları için kauçuk kaplamalarımız yapılıyor” diye konuştu.

 

MARMARAY’IN KÖRFEZ AYAĞI NE DURUMDA?

Marmaray hattı ile ilgili son durumu da aktaran Meriçli, “Gebze’de Halkalı’ya kadar devam eden 77 kilometrelik hat bulunuyor. Gebze’de Körfez’e (İzmit ve Tüpraş arasında) kadar olan 3. hat çalışması sürüyor. Gebze’deki hattı Sapanca’ya kadar ulaştıracağız. Marmaray’da şu anda 295 sefer yapıyoruz. 42 yolcu trenimiz var. İlimizde bugüne kadar 1 Milyar 975 Milyon TL’lik yatırım yapıldı. 2019 yılında 104 Milyon ödenek geldi. Gerçekleşme oranımız nakdi olarak yüzde 79” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

KAYMAKAMDAN KOKU SORUSU

Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, ilçesindeki kokuyla alakalı İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’a soru yönelterek “Kokuyla ilgili bizde de şikayet var. Çayırova’yla ilgili bir yatırım göremedim” dedi.  Sağlık soruyla ilgili, “Çayırova, bizim alt yapısını yenilediğimiz ender ilçelerinden. Bir koku varsa yağmur suyuna kanalizasyon bağlantısı yapılmıştır. O yüzdendir” dedi.

 

SANAYİCİ MAĞDUR

Ardından söz alan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, “Endüstriyel tesislerde Derinkuyu işletmeciliği yapılıyor. Geçmiş dönemlerde ruhsatlar DSİ’den alınıyordu. Sonra yetki İSU’ya geçti. Sanayicilerimizin şöyle şikayeti var zaman zaman İSU ve DSİ ücret alma noktasında bir sıkıntı yaşıyor. İSU da DSİ de sayaç takıyor. Sanayici mağdur” dedi. Çelenk, “Şu anda bir şey söyleyemiyorum. Belediye ve idareyle görüşelim” ifadelerinde bulundu. İSU Genel Müdürü Ali Sağlık ise soruyla ilgili olarak, “Kuyularla alakalı izin DSİ’de. DSİ’den izin alan işletmelerin kuyularına saatlerini takıyoruz. Atık su ücreti alıyoruz” dedi.

 

ÖZMURAL OTOBAN SIKINTILARINI ANLATTI

Otobanlardaki sıkıntıları da aktaran Özmural ,”Otobanların büyük bölümü yerleşim alanlarının içinden geçiyor. Otobanlarda ses bariyerleri talepleri var. Vatandaşların ciddi şikayetleri var bu konuda. Buraların ses ve gürültü haritasının çıkarıldığı biliniyor. Şu anda çalışan otobanlarımızın girişleri ile ilgili de sorun var. Bir kaza olduğu anda sürücüler otobana girdiklerinde haberleri oluyor. İkaz levhalarının konularak örneğin e-5’e sevk etmek, trafiğin kitlenmesini azaltmak anlamında sürücülere ikaz verecek levhaların konulmasıyla ilgili bir çalışma var mı? Arslanbey ve Kibar Holding’e ait olan OSB’lerin maalesef otoban bağlantıları yok. Otobanın dibindeler. Ciddi anlamda kent içinden gidiyorlar. TIR trafiği oluyor” dedi.

 

BU YIL İHALE YAPILACAK

Karayolları 1. Bölge Müdürü Turgay Çolak, Özmural’ın aktardığı sorunlarla ilgili söz alarak “Gürültü bariyerleri ile ilgili karayolları olarak yürüttüğümüz bir çalışma yok. Belediyelerimizle İstanbul ilinde çalışmalarımız var. Otobandaki yönlendirmelerle ilgili olarak bir ihalemiz var. İnşallah bu yıl sonuçlandıracağız. Akıllı yollar başlığı adı altında trafiğin durumunu, havanın durumunu, gidecekleri güzergahların dakikalarını belirten durumların ihalesini gerçekleştirdik. OSB’lerle ilgili şu anda bir bilgim yok” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yaşar Çakmak ise “Gebze’de OSB otoyoldan çıkış 2 tane. Otobandan OSB tarafından Gebze’ye çıkış, OSB tarafından Gebze’ye girişle ilgili bir çalışma var mı?” dedi.

 

SOLAKLAR KAVŞAĞI NE OLACAK?

Çakmak’ın sorusunu yanıtlayan Karayolları 1. Bölge Müdürü Turgay Çolak,  “Şu anda bir çalışmamız yok. Kuzey Marmara’yı bitirdikten sonra TEM’i ele alıp hem köprü güçlendirmeleri, hem kavşak hem de üst yapı boyutunda ele almayı planlıyoruz” dedi. Çakmak, “Özellikle İzmit’ten, Körfez’den Gebze istikametine gelen servisler şu anda Gebze’den çıkış yapıyorlar. Otobandan çıkış olsa sabah trafiğinde çok ciddi rahatlık olacaktır” şeklinde konuştu. Sağlık Müdürü Şenol Ergüney ise “Şehir hastanesinin yan yolunun girişinin az ilerisinde Solaklar Kavşağı var. O kavşak otoyol çıkışıyla giriş arasında kalıyor. Belirli saatlerinde de özellikle sabahları orası tıkanıyor. Orası da mutlaka önümüzdeki dönemde gündeme gelecektir. Orasıyla ilgili büyükşehirle ortaklaşa bir plan yapılırsa iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.