DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C
İMES OSB’den Gençlere İstihdam Garantili Eğitim Projesi!

İMES OSB’den Gençlere İstihdam Garantili Eğitim Projesi!
12.10.2023
A+
A-

İMES Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) Kalite Mühendisliği Yetiştirme Programı için imzalar atıldı.

İMES OSB’de İstihdam Garantili Eğitim Projesiyle  2021 yılından itibaren istihdama yönelik hayata geçirdiği projelerle dikkat çekiyor.

Son olarak Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirdiği protokol kapsamında “Kalite Mühendisliği Yetiştirme Programı” dahilinde personel adaylarına İMES OSB Mükemmeliyet Merkezi’nde eğitim verilecek ve bölge içerisinde istihdamları sağlanacak.

Bölge İstihdamına Eğitim Katkısı

Kalkınma Ajansları tarafından 2022-2023 döneminde yürütülecek faaliyetler kapsamında belirlenen genç istihdamının artırılması teması çerçevesinde, bölgede istihdam açığı olan sektörlerde, bu sektörlerin/mesleklerin ihtiyaç duyduğu nitelikte insan gücünü sağlamak üzere istihdam garantili mesleki eğitimler düzenlenmesi amaçlanıyor. Bu sayede bölgedeki firmaların insan kaynağı kalitesinin ve üretim/hizmet kabiliyetlerinin artırılması planlanıyor.

Bu kapsamda Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi iş birliğiyle İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kursu İş Birliği protokolü imzalandı. İMES OSB Yönetim Merkezi’nde İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen protokol imza törenine; Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, GTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasari Çelebi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İMES OSB Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyet Üyeleri, İMES OSB Bölge Müdürü Onur Kesici, İMES OSB Mükemmeliyet Merkezi Genel Müdürü Deniz Aygan ve basın mensupları katılım sağladı.

İMES OSB’de Eğitim Ve İstihdam Bir Arada

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ahmet Tokkan, “İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kursu İş birliği protokolü toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada atacağımız imzalar ile birlikte personel adayı birçok vatandaşımızın iş sahibi olmasına vesile olacağımıza inanıyorum. Bölgemizde istihdam denince Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Güdümlü Projesi kapsamında üniversitelerimizin katkılarıyla hayata geçirdiğimiz İMES OSB Mükemmeliyet Merkezi artık parmakla gösterilir konuma gelmiştir.

Faaliyete geçtiği 2022 yılından itibaren 144 farklı kurs ve seminerlere son rakamlar doğrultusunda yaklaşık 3000 kişi katılım sağladı. Bu eğitimlerin çoğu bizzat merkezimizde gerçekleştirilirken Türkiye’nin farklı noktalarından firmalar ve katılımcılar online eğitimlerle merkezimizin imkanlarından faydalanmıştır.  Merkezimiz, yalnızca eğitim değil, imalat, AR-GE, danışmanlık hizmetleriyle de bölgeye faydalı olmaya devam etmektedir.

Merkezimiz nitelikli istihdamın merkezi olurken, İMES Kariyer İnsan Kaynağı Portalımız işverenle iş arayanları buluşturmaktadır. Dilovası, Gebze, Körfez, İzmit ve İstanbul’un birçok bölgesinden vatandaşlarımız İMES Kariyer’e üye olup iş ararken, Firmalarımızda ilanlarını oluşturarak ihtiyaç duyduğu personeli İMES Kariyer’de aramaktadır.

Kadın istihdamını arttırmaya yönelik olarak İMES OSB Sercan Sağlam Anaokulumuz 2 ayrı sınıfta 50 öğrenci kapasiteyle hizmet vermektedir. Yine Türkiye’de ilk kez bölgemizde faaliyete geçen İŞKUR Hizmet Noktamız; İŞKUR tarafından 700’ü aşkın özgeçmiş yönlendirilmesinin yapıldığı en aktif İŞKUR Hizmet Noktası olarak öne çıkmaktadır.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansımızın destekleriyle Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı dahilinde “İMES OSB Kadınlar ve Gençlerle Sanayinin Gücüne Güç Katıyor Projesi”ni sürdürüyoruz. Proje kapsamında 51 vatandaşımızı merkezimizde yetiştirerek bölgemizde istihdam edeceğiz. Yine üniversitelerimizde bu projede iştirakçi olarak desteklerini sunmaktadır.

Bahsetmiş olduğumuz tüm bu projelerimizi hayata geçirirken profesyonel, bağımsız araştırmalarla oluşturduğumuz Envanter Raporlarımızı rehber edindik. Geçtiğimiz günlerde çalıştay programını gerçekleştirdiğimiz III. Envanter Raporumuza da bizzat katkılar sunan Kocaeli Üniversitemize ve Gebze Teknik Üniversitemize huzurlarınızda yeniden teşekkürlerimi iletmek isterim.

İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kursu Çalışması kapsamında ihtiyaç belirleme çalışmalarımızı ve üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğiz. Kalite Mühendisliği Yetiştirme Programı kapsamında personel adayları merkezimizde eğitim alarak bölgemizde istihdam edilecektir. İş birliğimizin, amacımız doğrultusunda hayırlı olmasını temenni eder, hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim” dedi.

“Bu Proje Genç İstihdamına Hizmet Edecek”

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çöpoğlu, “İMES OSB Mükemmeliyet Merkezimizin amacına uygun bir şekilde faaliyet göstermesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanımıza, yöneticilerine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu güdümlü projemizin akabinde ilave projemiz olarak başlattığımız SOGEP “İMES OSB Kadınlar ve Gençlerle Sanayinin Gücüne Güç Katıyor” projesini de İMES OSB sahiplendi ve başarılı bir şekilde ilerliyor. Bugün imzaladığımız Kalite Mühendisliği Yetiştirme Programına da sayın rektörlerimiz desteklerini veriyorlar. Bu üniversitelerimizden mezun öğrencimiz burada eğitim görerek daha hızlı oryante olarak meslek hayatına atılacaklar. Umarım imzalayacağımız bu proje 2022 ve 2023 mottomuz olan genç istihdamına hizmet eder. Biz MARKA olarak bundan sonra da kurduğumuz bu altyapıyı daha verimli kullanmaya devam edeceğiz. Verdikleri destekten dolayı iki üniversitemizin rektörlerine ve İMES OSB yöneticilerine teşekkür ediyorum” dedi.

“Sanayicilerimiz ve Üniversitelerimiz Kalite Çalışmalarının Farkında”

Çöpoğlu’nun ardından açıklamalarda bulunan Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, “Kalite Mühendisliği’nin zaman zaman göz ardı edildiğinin farkındayız. Son dönemlerde Kalite Mühendisliği’nin ve Kalite Hareketinin bir süreç gerektirdiğini kanıksadık. Türkiye’nin bugün geldiği noktada siz değerli sanayicilerimiz ve üniversitelerimiz kalitenin öneminin ve ihtiyacının farkına varmış. Bu gerekçeyle şu anda gerçekleştirdiğimiz program çok önemli bir program. Sektördeki ihtiyacı da değerlendirdiğimizde bizlerde var gücümüzle destek vereceğiz” şeklinde konuştu.

“Gençler İçin Yapılan Bu Proje Takdire Şayan”

Prof. Dr. Mantar’ın ardından konuşan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, “Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağımız haftaya doğru ilerliyoruz. Türkiye’nin geleceği gençlerimizdir. Gençler için böyle bir projenin yapılması takdire şayan. Kalite çalışmalarını önemsiyorum. Başhekimliğim zamanında sıradan bir başhekimlik yapmamak adına Sağlıkta Kalite İçin İnovasyon Derneği’ni kurduk. Yalın Yönetim Sistemi hastaneler için de kullanılan bir sistem. Sürdürülebilirlik çok önemli. Bu tip projelerin geri beslemelerinin yapılması gerekiyor. Gençlerimiz bizden daha farklı bir metodoloji ile çalışıyorlar ve daha fazla kazanım elde edebiliyorlar. Bu proje bu alanda çalışacak gençler için önemli bir fırsat. Biz de Kocaeli Üniversitesi olarak elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.