Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 12:05
 
Yerel Medya Buluşmalarında gazetecilerle bir araya geldi
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından Başiskele ilçesinde bir otelde düzenlenen Yerel Medya Buluşmaları programında gazetecilerle bir araya geldi
Siyaset Haberi
Yerel Medya Buluşmalarında gazetecilerle bir araya geldi

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık The Ness Otel’de Yerel Medya Buluşmaları kapsamında Gazetemizin de temsil edildiği ve ağırlıklı olarak izmit merkezli  yerel gazetelerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’a AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy ve Basın Yayın ve Enformasyon Daire Başkanı Habib Kaya da eşlik etti. 

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ülke ve bölge gündemi ile ilgili geniş açıklamalarda bulundu. Bakan Işık, “Bu seçim erken seçim değil, çok erken seçim oldu. Seçim takvimi o kadar erken oldu ki hedef tahmini yapacak zamanımız olmadı. Biz rakamları kendi kafamıza göre vermiyoruz. Kamuoyu nabzına bakıyoruz. Seçime katılımı ölçüyoruz. Ona göre bir tahmin ve hedef veriyoruz. O tahminlerde 7 Haziran seçimleri hariç rakamlarımız bire bire çok yakın tutmuştu. Bu seçimde kamuoyu yoklaması yaptırma zamanımız olmadı. Aday tanıtım toplantımıza bu yetişmedi bundan dolayı hedefimizi açıklamadık. Biz kendi içimizde bir hedef koyduk. Bizim kendi kriterimiz 7 olursa kendimizi başarılı saymayız. 8 normal, 9 başarıdır. Hedef 9 diyebiliriz” diye yanıt verdi.

 

“İLK TURDA SEÇİM BİTER”

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda biteceğini düşündüğünü belirten Fikri Işık, “Cumhurbaşkanımızın birikim. Bugün sandık konsa seçim birinci turda biter. Önemli bir farkla Cumhurbaşkanımız seçimi ilk turda alır. Milletvekili seçimleri içinde yükseliş içerisindeyiz. Şu anda AK Parti 300’ün üzerinde milletvekili çıkarabileceğini düşünüyorum. Yani Cumhurbaşkanlığı seçiminde de milletvekilli seçimlerinde de iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

“AK PARTİ BİR İLKİ YAPTI”

18 yaşındaki Elifnur Bayram’a 11. Sırada yer verilerek milletvekili seçilecek noktaya koyulmadığı yönünde eleştiriler aldıklarının belirtildiği soruya da yanıt veren Fikri Işık, “Eğer bu eleştiri muhalefetten geliyorsa  önce kendilerinin seçilecek bir yerden genci milletvekili adayı göstermesi gerekir. Elifnur Bayram 18 yaşında ve 11. Sırada. Ama AK Parti bir ilki yaptı. Gençler artık parlamentoda görev alacaklar. AK Parti siyasette gençlere alan açan bir parti” dedi.

 

“KOCAELİSPOR’U BİR KENARDA BIRAKAMAYIZ”

Kocaeli’nin spordaki konumuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Kocaeli amatör sporlarda Türkiye’nin en güçlü altyapısına sahip illerinden bir tanesidir. Bu yatırımlar belli bir süre sonra sportif başarıya dönüşecektir. Uzun süredir amatör spora yoğun yatırım yapıyoruz. Bu yatırımların meyvesini orta ve uzun vadede alırsınız. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’a teşekkür ederim. Kocaelispor çözümsüz bir noktadaydı. KEV tesislerinin değerlendirilememesinden Kocaelispor ümitsiz vaka olarak gözüküyordu. Büyükşehir belediye başkanımız büyük fedakarlık yaptı.  Kocaelispor Kent Konut ile anlaştı. Şimdi Kocaelispor’un yeni bir heyecanla yoluna devam etme imkanı doğdu. Harcanan rakamların, başarıya dönüşeceği anlayışı olunca hiçbirimizin Kocaelispor’u bir kenarda bırakacak durumu yok. İnşallah Kocaelispor önümüzdeki dönemde başarılı günlerine dönecektir” diye konuştu.

 

“STRATEJİMİZ TAARRUZ”

Dış politikaya dair açıklamalarda bulunan  Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Şu andaki stratejimiz taarruz. Terörü kaynağında yok etme yöntemini uyguluyoruz. Fırat Kalkanı harekatıyla Kilis’i ve güney sınırlarımızdaki DEAŞ tehdidini ortadan kaldırdık. Oluşturulmak istenen terör devleti tehdidine karşı Afrin harekatını başlattık. Burada yaşayan insanları da daha iyi imkanlara kavuşturmanın mücadelesini yaptık. Sivil insanların hayatlarını normal bir şekilde sürdürmeleri için gayret gösterdik. Terör örgütünün başını ezmek için operasyonlarımızı sürdürüyoruz. Bu operasyonların taktikleri askeri çerçevede ele alınır. Herkes Türkiye terör tehditi nereden gelirse gelsin bunu bertaraf etme hakkına sahiptir. İHA’lar ve SİHA’lar kolaylıklar sağladı. Cizre’de İHA ve SİHA üssü oluşturduk. Yakında Yüksekova’dan da kalkacak. Bu ciddi bir hareket imkanı sağlıyor. Geçmişte Batman’dan kalkıyordu bu araçlar. SİHA’nın yerlilik oranı yüzde 97. Bunu dünyada çok az ülke başarabiliyor. Nitelikli insan unsurunu teknolojiyle buluşturduğunuzda başarı geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

5 YILDA YAPILACAK PROJELER AÇIKLANACAK

“12 Haziran’da önümüzdeki 5 yılda hangi projeleri hayata geçireceğimizi açıklayacağız” diyen Fikri Işık, “Önceliklerimizi manifestoda sayın Cumhurbaşkanımız ifade etti. Biz bu kapsamda değerlendiriyoruz. Kocaeli’ye özel olan projeleri 12 Haziran’da milletvekili adaylarımızın da katılacağı bir toplantıyla açıklayacağız” şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE’DE SANDIKTA HİLE OLMAZ”

Seçim Güvenliği zaafı var mı? Sorusuna yanıt veren Işık, “AK Parti’nin en çok dikkat ettiği konulardan biridir bu. Muhalefet 1 oyun takipçisi olacağız diyor. Biz bundan memnuniyet duyarız. Niye bugüne kadar bu bir oyun takipçisi olmadınız. Vatandaş hangi partiye oy attıysa o oy o partiye yazılsın. Bu Türkiye için olmazsa olmazdır. Ama büyük ümitlerle kendi tabanlarını hareketlendiren ama seçim akşamı gerçeklerle yüzleşenlerin sandık güvenliğinden dem vurmamaları gerekir. Her partinin sandık kurulunda üye bulundurma hakkı var. Tüm sonuçlar açıklanana kadar temsilci bulundurma hakları da var. Bu ortamda seçim güvenliği tartışması yapmak bana göre mağlubiyete kılıf arama anlamına gelir. Hangi sandıkta bir partiye verilen oy başka partiye yazıldı. Türkiye’de her şey olabilir ama sandıkta hile olmaz. Buna kimsede müsaade etmez. Bu konuda tereddüt taşıyanlara önerimiz: Sandık kurullarına görevlilerinizi koyun. Ama lütfen mağlubiyetlerinize kılıf aramayın. Son haftada da bu söylemler devam ederse bilin ki muhalefet mağlubiyete kılıf arıyordur” diye konuştu.

 

“YEREL SEÇİMLER İÇİN BEKLETİLMİŞ OLABİLİR”

AK Parti’de il başkanlarının ve teşkilattan gelen isimlerin milletvekili listelerinde yer alma geleneğinin bozulduğunun belirtilmesi üzerine yorumlarda bulunan Işık, “Listemizdeki 9 isim teşkilattan isimlerdir. İl başkanlarının listede olup olmaması genel merkezin kararıdır. Bazı arkadaşlarımızın yerel seçimler için bekletilmiş olması muhtemeldir. Ben listeyi ilk gördüğümde böyle yorumladım açıkçası. Ak Parti’de hizmet eden kimse kenarda bırakılmaz. Hizmet eden arkadaşlarımıza sen yoluna ben yoluma denmez. Kocaeli’de bir uyum vardır. Takım çalışmasını biz önemseriz. Buna özel hassasiyet gösteririz. Cumhurbaşkanımız burada sınırlı bir değişime ihtiyaç duymuş. 7 arkadaşımızdan biri yok listede. Zeki Aygün bey şehrin sevdiği bir isim. Belki önümüzdeki günlerde farklı değerlendirilme imkanı olabilir. Zamanı gelen, şartları oluşan her arkadaşımızın değerlendirileceğini düşünüyoruz. Biz hep belli kriterlere göre davrandık” şeklinde konuştu.

 

“CUMHURBAŞKANIMIZ MİLLET BAHÇESİ MÜJDESİ VERECEK”

25 Haziran Sabahında insanları güvenle uyanacağını ifade eden Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Herkes güvenle sabaha uyanacak.  Bundan sonra yoğun bir süre yaşayacağız. Bürokrasinin daha hızlandığı, etkin uygulama yapılacak bir süreci başlatmış olacağız. Türkiye’nin hızlı karar alarak etkin uygulamayı başaran ülke olması lazım. Teknoloji artık yaşam biçimimizi değiştirdi. Dünya’da o kadar hızlı yarış var ki. Yavaş olan yarıştan kopacak. Türkiye genç nüfusu çok olan bir ülke.  24 Haziran’dan sonra ben her şeyin çok daha güzel olacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanımızın Kocaeli’de millet bahçesi noktasında birden fazla müjdesi olacak” dedi.

 

“BEN EKİPÇİLİK YAPMADIM”

AK Parti’de parti içerisinde küskünlerin olduğunun belirtilmesi üzerine değerlendirmelerde bulunan Işık, “Bir siyasi parti içerisindeyiz. Burası bir dergah değil. Kanarya Sevenler Derneği üyesi de değiliz. Siyasi partilerde farklı düşünen insanlar olacaktır. Farklı düşünüyor diye birbirinin elini sıkmayan bir arkadaş tanımıyorum. Şu arkadaşın elini sıkmam dediğim bir arkadaşım olmadı, bundan sonra da olmaz İnşallah. Bu biraz arkadaşlarımıza haksızlık olur. Ben hiçbir zaman ekipçilik yapmadım. Takım oyunu oynadım, oynuyorum. Parti içi yarışa girdiğimiz arkadaşlarımız oldu. Bu olabilir. Ama hala o arkadaşlarımızla çok iyi bir hukukumuz var” şeklinde konuştu.

 

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

Büyükşehir Belediye Başkanı olup olmadığıyla ilgili soruya yanıt veren Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Benim Büyükşehir Belediye başkanlığı ile  ilgili bir düşüncem olmadı. BU işi başkanımız İbrahim bey çok iyi yapıyor. Allah bize bu konumları nasip etti. İl başkanlığı, milletvekilliği gibi birçok görevde bulundum. Şehrimiz İbrahim beyi seviyor. Partimiz gerekli kararları alır. İbrahim beyin devam etmesini temenni ederim. Ama bu temenni yetmez. Nihai kararı komisyon verir. Çok yazıldı, çizildi bu konu ama benim Büyükşehir belediye başkanlığı gibi düşüncem olmadı. Benim görüşüm açık. Ama farklı değerlendirme yapılırsa o genel merkezimizin takdiridir. Böyle bir gayretim asla olmadı. İbrahim beye destek oldum” değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yerel, Medya, Buluşmalarında, gazetecilerle, bir, araya, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı