Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 09:40
 
Yeni nesil trafik lambaları kural ihlallerini önleyecek
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, trafik görüş ve duruş mesafelerinde yaşanan zafiyetin iyileştirilmesi amacıyla pilot bölgelerde LED ışıklı trafik lambaları kurdu
Güncel Haberi
Yeni nesil trafik lambaları kural ihlallerini önleyecek

KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi, teknolojik yapılanma sürecinde birçok stratejik alanda vatandaşların hayatını kolaylaştırmak amacıyla yaptığı yatırımlara yenilerini ekliyor. Bu kapsamda sürücülerin ışık kural ihlallerine maruz kalmamaları için pilot bölgelerde LED ışıklı yeni nesil trafik lambaları kurdu.

PİLOT BÖLGELER BELİRLENDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ulaşım hizmetlerinin yol güvenliği ağı unsuru olan sinyalizasyon sistemlerinde yeniliğe gitti. Trafik görüş ve duruş mesafelerinde yaşanan zafiyetin iyileştirilmesi amacıyla Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından pilot bölgeler belirlendi. Belirlenen bölgelere yeni nesil LED ışıklı trafik lambaları yapıldı.

LAMBALAR DEVREYE GİRDİ

Ekipler ilk etapta pilot bölge olarak belirlenen Salim Dervişoğlu Caddesi sahil Otoparkı Çıkış Kavşağına, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı Tramvay Kesişim Kavşağına, Kuzey Yanyol Asayiş Şube Tramvay Kesişim Kavşağına LED lambalı trafik lambaları kurdu. Model uygulama olarak imal edilen lambalar tamamlanarak devreye alındı.

VATANDAŞ MEMNUNİYETİ

Yeni nesil LED lambalı trafik ışıkları, ışık kural ihlallerinin fazla yaşandığı pilot bölgelerde algıda seçicilik ve farkındalık kazandırmayı amaçlıyor. Bu amaç çerçevesinde model uygulama kapsamında imalatları devam eden çalışmaların yatırım kapsamına alınması vatandaşların talebi üzerine yapılacak. Saha kullanıcıların geri dönüş verileri ve vatandaşların memnuniyet bazlı geri dönüşleri sonrası yönetim kararı doğrultusunda değerlendirilerek diğer bölgelerde uygulanacak.

LED IŞIKLI LAMBALAR CAYDIRICI
Trafik ışıklarının direklerinin de trafik lambalarıyla beraber değişen LED ışıklarla donatıldığı uygulama, sürücülerin trafik ışıklarına daha fazla uymasını sağlıyor. İlk uygulama, ekipler tarafından belirlenen 3 önemli ana güzergâh olan pilot bölgelerde yapıldı. Uygulamayla, boydan boya trafik lambalarının rengine bürünen sinyalizasyon direkleri, caydırıcı özelliğiyle sürücülerin kırmızı ışıkta geçmelerine engel oluyor ve daha dikkatli olmalarını sağlıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeni, nesil, trafik, lambaları, kural, ihlallerini, önleyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı