Haber Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 09:48
 
Vitamin Takviyesi
Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlevine devam etmesi için vitamin tam olmalıdır.
Güncel Haberi
Vitamin Takviyesi

 

Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlevine devam etmesi için vitamin tam olmalıdır. Yaşanan vitamin eksikliği kendisini belirtiler ya da hastalıklarla gösterecektir. Bu eksikliği gidermenin en iyi yolu dengeli ve düzenli beslenmektir. Ancak bazen vitamin eksikliği beslenme ile çözülemeyecek kadar ciddidir. Bazen de beslenme için ayıracak vakit ya da özel ilgi maalesef olmayabilir. İşte bu durumlarda vitamin takviyeleri hayat kurtarıyor.

Kimler Vitamin Takviyesi Almalıdır?

Doğal yoldan vitamin alamayan ya da vitamin almasına rağmen yeterli gelmeyen kişiler vitamin takviyesi kullanabilir. Besinlerden alınan vitaminlere göre daha az zamanda daha çok vitamin almanız mümkün olacaktır.

Vejetarjenlar, B vitamini eksikliği ya da anemisi olanlar, çocuklar, düzenli beslenme imkanı olmayanlar, hamile ya da emziren kadınlar, menopoz sonrası kemik erimesi yaşayanlar, yaşlılar, vitamin eksikliği sebebiyle hastalık geçirenler gibi pek çok grupta vitaminler büyük önem taşır. Bu kişiler öncelikli hekim tavsiyesi olduktan sonra vitamin ve mineral takviyesi alabilirler.

Vitamin ve minerallerin düzenli alınması anne karnından itibaren başlamalıdır. Çünkü anne karnındaki yetersiz beslenme yetişkin olunca hastalıklara bile yol açabilmektedir. İşte bu sebeple genelde hamilelere multivitamin önerilir.

Vitamin ve Mineral Çeşitleri

Vücuttaki eksikliğe göre vitamin ve mineral takviyesi yapılabiliyor. Nutraxin vitamin takviyeleri pek çok eksiklik için mevcuttur. B vitamini eksikliği, biyotin, folik asit, selenyum, D vitamini, C vitamini, E vitamini, D3 vitamini, B12 vitamini, A vitamini gibi vitamin takviyelerini firmamızın ürünlerinden alabilirsiniz. Ayrıca kadın ve erkekler için multivitaminler de mevcuttur. Sizdeki vitamin ya da mineral eksikliğine göre bunlardan kullanabilirsiniz. Hekiminize danışarak ve kullanma talimatlarına uyarak vitaminleri almanız sizin için sağlıklı olacaktır.

Böylece vitamin ya da mineral eksikliğinden kaynaklanan şikayetleriniz zamanla azalacaktır. Değerleriniz de yükselişe geçecektir. Vitamin takviyeleri zamanla vücutta yeterli vitaminin alınmasını sağlayacaktır. Eksiklik sona erdikten sonra ise düzenli beslenme ile yeterince vitamin almaya devam edebilirsiniz. Eğer düzenli beslenemiyorsanız yine vitaminler devam edebilir.

Vitaminler Nasıl Alınır?

Vücudunuzdaki vitamin eksikliğine göre vitamini nasıl kullanacağınız da farklılık gösteriyor. Ayrıca vücudun günlük vitamin ihtiyacına göre kapsüllerin dozu ayarlanabiliyor. Bu yüzden her bir vitaminin kullanımı kendisine özgüdür. Mesela anne adaylarının kullandığı folik asit için günde bir tane yeterlidir. Ancak multivitaminler alınacaksa günde bir taneden 3 taneye kadar alınmasında sakınca yoktur.

Her bir vitamin için özel olarak kullanma talimatını okumalısınız. Ayrıca vitamin suni renklendirici, koruyucu, tatlandırıcı ya da alerjen içermezler. Bu sayede herkes sağlıkla kullanabilir.

Multivitaminler

Kadınlarda aylık adet döngüsü, doğum, menopoz gibi etkenler nedeniyle kansızlık, kemik erimesi gibi pek çok sorun olağandır. Bu yüzden her kadının multivitamin alması gerekir. Aynı durum erkeklerde de yoğun iş temposundan kaynaklanıyor. Yetişkinler için multivitamin takviyesi gerekli ve sağlıklı bir süreçtir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vitamin, Takviyesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı