Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 15:04
 
Vatandaş tepki verdi, ÇED Raporu şimdilik durduruldu!
Çerkeşli’de Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş adlı firma tarafından toplam 83.63 hektarlık bir alanı kaplayacak biçimde kalker ocağı ve kırma eleme tesise yapılmak istenen ÇED Raporu vatandaşların itirazları nedeniyle yapılmadı.
- Haberi
Vatandaş tepki verdi, ÇED Raporu şimdilik durduruldu!

Dilovası’nda Çerkeşli Mahallesi sınırları içinde kurulmak istenen taş ocağı için düzenlenmek istenen  ÇED (Çevre Etkisi Değerlendirmesi) toplantısı, halk  toplantıya katılmayarak  tepkisini göstermesinden dolayı gerçekleşmedi.

Toplantının yapılacağı duyurulan  Çerkeşli Spor Kulübü Lokali’ndeki kimse  gelmeyince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü bürokratları tarafından tutulan ilk tutanakta toplantının başladığı, ancak köy halkının ısrarla bilgi edinme hakkını kullanmak istemediğini ifade etmesiyle toplantının sona erdirildiği yazıldı. Bu tutanağın okunmasının ardından katılımcılar içeriğin, toplantının gerçekleştiği bilgisi içermesinden ötürü tepki gösterdi. Bunun üzerine ikinci bir tutanak kaleme alındı. Bu tutanağın sonunda, “Halk bilgilendirme hakkını kullanmak istememiştir” ifadesinin yer almamasıyla birlikte toplantının yapılmadığı resmi kayıt altına alınmış oldu.

Toplantıya Çerkşli Mahallesi Muhtarı Aytaç Erdem,  CHP Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir, AK Parti Meclis Üyeleri Adem Çarıkçı   Sinan Yaşar ile Saadet Partisi Meclis Üyeleri Zeki Karataş ve Metin Dalgalı  Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Alaattin Durmuş’un da aralarında bulunduğu muhtarlar, EKOSDER Başkanı İsmail Sami ve çok sayıda çevrec gönllüsü  ile vatandaşlar katıldı. 

Başka bir proğramdan dolayı ÇED toplantısına katılamayan Belediye Başkanı Hamza Şayir, daha sonra Çerkeşli Mahallesine giderek vatandaşlarla görüştü. Başkan Şayir " halkımız ile birlikteyim, halkımızın karşı çıktığı ve yanında olmadığı hiç bir şeye bende taraf olmam ve karşısında olurum" diyerek tepkisini dile getirdi. 

Çerkeşli’de Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş adlı firma tarafından toplam 83.63 hektarlık bir alanı kaplayacak biçimde kalker ocağı ve kırma eleme tesise yapılmak isteniyor.

Faaliyet alanında açık ocak işletmeciliği yapmak isteyen firma, kalker üretimini iş makineleri ve patlayıcı madde kullanılarak delme patlatma yöntemi ile yapacak.

Sahadan yaklaşık yıllık 2 milyon 246 bin ton kalker üretiminin gerçekleştirilmesi planlanmakta. Taşocağı açılması planlanan bölge ile Çerkeşli Mahallesi arasında mesafe ise sadece 750 metre. Doğalgaz boru hattı ile arasındaki mesafe ise 270 metre. Taşacağından çıkacak toz, toprak mahallenin üzerine yağacak. Bunun yanı sıra sevkiyat esnasında çok sayıda kamyonda köyün içinden geçecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vatandaş, tepki, verdi,, ÇED, Raporu, şimdilik, durduruldu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı