Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 09:46
 
Vali Aksoy, Tüm imkanlarla yanlarındayız
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Güncel Haberi
Vali Aksoy, Tüm imkanlarla yanlarındayız

Kocaeli Valisi Hüeyin  Aksoy mesajında şu ifadelere yer verdi; "3 Aralık Dünya Engelliler Günü, tüm dünyada engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından bir bilinç oluşturmuş, engellilerin topluma kazandırılmasında sosyal devlet ve yardımsever birey olmanın önemini pekiştirmiştir. Mutlu ve huzurlu bir toplum yaratmanın en önemli şartı, bütün bireylerin eşit şartlarda, ortak bir amaç etrafında, birbirini anlayarak ve destek vererek, zorlukları birlikte göğüsleyerek ileriye bakabilmelerini sağlamaktır. Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin maruz kaldığı bir sağlık sorunu olmaktan ziyade sosyal boyutlarıyla her birimizi yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini asgariye indirmek için herkesin katkı ve çabasına ihtiyaç duyulan toplumsal bir husustur. Engelli vatandaşların yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba göstermek, devlet ve toplum olarak en önemli sorumluluklarımızdan biridir. 

DESTEK OLMAK GÖNÜL İŞİDİR
Engelli vatandaşlarımıza destek olmak, hizmetlerinde bulunmak her şeyden önce bir gönül işidir. Unutmamalıdır ki her sağlıklı insan aslında bir engelli adayıdır ve her insan aniden bu hizmete muhtaç duruma gelebilir. Dolayısıyla engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını doğru tespit etmek, seslerini daha çok duymak, sorunlarına kalıcı çözümler üretmek toplumsal bağlarımızı kuvvetlendirmek ve gönül köprülerini tesis etmek adına son derece önem arz etmektedir.

YAŞAM KALİTELERİNİN ARTMASI AMAÇLANMIŞTIR
Ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri için de devletimizin yürürlüğe koyduğu Engelliler Kanunu çerçevesinde çok ciddi temel kanuni düzenlemeler yapılmış ve hayata geçirilen sosyal politikalar vesilesi ile de engeli vatandaşlarımıza çok daha kapsamlı hizmetlerden istifade edebilme imkanları sunulmuştur. Valiliğimizce de hayata geçirilen Engelli Bilgi Bankası Projesi ile; İlimizde, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini belirli oranda kaybeden engelli vatandaşlarımızın bilgilerini tek bir veri tabanında toplayarak, sisteme dahil etmek ve engel nedenlerinin tespitini yapmak üzere Karar Destek Veri Havuzu oluşturulmuştur. Bu veriler doğrultusunda engelli vatandaşlarımıza;  korucuyu-önleyici ve destekleyici sağlık hizmetleri çok daha kapsamlı ve en kısa sürede sunulması ve yaşam kalitelerinin artırılması amaçlanmaktadır.    

SEVGİ VE DAYANIŞMAYLA AŞILACAK
Her vatandaşımız bilmelidir ki engelli kardeşlerimizin toplumsal hayatta daha fazla varlık göstermeleri, sosyal sorumluluk üstlenmeleri ve kendilerini hak ettikleri yerde görmeleri şüphesiz milletimizin sosyal dokusunu zenginleştirecek ve gücüne güç katacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; devletimizin sunduğu bütün imkanlarla yanlarında olduğumuzu ifade ediyor, bütün engellerin sevgi, saygı ve dayanışma ile aşılacağına inanıyor, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum."

 

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Aksoy,, Tüm, imkanlarla, yanlarındayız, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı