Haber Detayı
20 Ekim 2018 - Cumartesi 14:49
 
Türkiye’nin ilk akıllı metrosunun temellerini attı
Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı’nın temellerini atan TBMM Başkanı Binali Yıldırım tarafından atıldı.
Güncel Haberi
Türkiye’nin ilk akıllı metrosunun temellerini attı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze OSB-Darıca Sahil arasında yapımı başlayan metro hattının temel atma töreni Gebze Kent Meydanında gerçekleştirildi. TBMM Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İsyurt, Vali Hüseyin Aksoy, eski Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, AK Parti Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kocaeli’nin ilk metro hattının temel atma töreni adeta mitinge dönüştü.

 

KOCAELİ METROSUNUN İLK HATTI

Gebze Kent Meydanında yapılan törene binlerce vatandaş katıldı. Büyük coşkunun yaşandığı temel atma töreninde geniş güvenlik önlemleri alındı. 15,6 kilometre uzunluğundaki metro hattının büyük bölümü yerin altında ve 12 duraktan oluşacak. Dünyanın en gelişmiş insansız metro araçlarının kullanılacağı hatta yerli üretime önem verilecek. Kocaeli Metrosunun ilk hattının temel atma törenini açılış konuşmasını yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak selamlama konuşması yaptı.

BAŞARACAĞIZ

Gençlerin “Çalışınca oluyor” sloganı ile kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bugün çok heyecanlıyız. Allah’ın izni ile başaracağız. Toplam 5 milyarlık bir yatırım ile Türkiye için önemli bir yatırım yapacağız. Burada ilk adımı atıyoruz. Ama burada bırakmayacağız. Aynı çalışmayı Körfez-Kartepe arasında yapacağız. Proje çalışmalarına başladık. Yapılan ekonomik saldırılara karşı biz yatırımlarımızı aksatmadan yapacağız ve mücadele edeceğiz. Millet eğitilmez, Türkiye yenilmez. Biz şehrimiz için bir engele dönüşen trafik sıkıntısını çözmek için yerin altında demir yollar kurmaya başladı. Allah’ın izni ile yerin altını demir ağlarla öreceğiz” dedi.

ART ARDA HAYATA GEÇECEK

“Sana her şey yakışır” sloganı ile kürsüye çıkan Eski Başbakan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Kocaeli’nin en büyük sorunun kalıcı olarak çözecek olan çok önemli bir projenin ilk temelini attıklarını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibi uzun süre yaptıkları çalışmanın ardından metronun inşaatını başlattıklarını söyleyen Işık, “Gebze, Dilovası, Darıca, Çayırova, Sabiha Gökçe hattını, Derbent, Körfez hattını da başlatmalıyız ki Kocaeli raylarla donatılmış bir kent olsun. Büyükşehir ve Ulaştırma Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Bu projeler nümüzdeki dönem art arda hayata geçecektir” dedi.

ÇOK ÇALIŞKANSINIZ

Vali Hüseyin Aksoy, Binalı Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlığı döneminde çok büyük hizmetlere imza attığını kaydetti. Kocaeli’ye geldiği için Yıldırım’a teşekkür eden Aksoy, metronun kentte hayırlı olmasını diledi. Gençlerin “Bir şarkısın sen” şarkısı ile kürsüye çıkan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Yine harikasınız Kocaeli gençleri” dedi. Gençlerin şarkılarını bitirmesini bekleyen Yıldırım, “Aramızda sevgiyi yayarsak toplum olarak daha mutlu olacağız. Hırslarımızı ön plana koymadan çalışırsak, yaşarsak o zaman yoksulluğun olmadığı bir yaşam sürdürürüz. Türkiye’nin arazisi en küçük olan illerden biri olmasına rağmen sizler çalışkanlığınızla Kocaeli’yi Türkiye’nin dördüncü büyük kenti yaptınız.

BU METRO FARKLI OLACAK

Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu çalışkanlığı ile verdiği bir sözü daha tuttu. Metromuz yapılınca Gebze OSB ile Darıca sahil arasın sadece 19 dakika olacak. Ulaşım kuzeyden güneye rahatlayacak ve çile sona erecek. Kocaeli’yi İstanbul’a bağlayacak olan bu çalışma ile artık Kocaeli ile İstanbul arasında bir fark kalmayacak. Bu metronun farkı var. Dünyanın en gelişmiş teknolojisi olacak. Akıllı metro olacak. Metro araçlarının sürçüşü olmayacak. Kumanda ile merkezden yönlendirilecek.

DÜŞMANLAR ŞAŞIRACAK

Bugün atacağımız temel devletimizi karalayanlara. Halkımızın geleceğini karanlığa sürüklemek isteyenlere en güzel cevap verecek. Ekonomimizi zora sokanlar 5 milyarlık bu yatırım karşısında şaşıracaklar. Bu yıl turizmdi tüm yılların rekorunu kırıyoruz. Savunma sanayimizi geliştiriyoruz. İhracat rekora koşuyor. İhracatın, ithalatını karşılaması giderek yükseliyor. İzmit Körfez’inde gemi eksik oluyor. İçerde ve dışarda istikrarımızdan rahatsız olanlar var. Eskisi gibi ensesine vurulup ekmeği alınan bir ülke olmasını istiyorlar. Türkiye artık öyle bir ülke değil. Bölgesindeki olayları seyreden değil, yöneten bir ülkedir. Çüntü başında lideri Recep Tayyip Erdoğan var.

BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ

Daha çok çalışmamız gerekiyor. Mal, mülk, şöhret hepsi bu dünyada bir imtihan. Cennet gibi bir vatanımız var. Cennet ülkemizi cehenneme çevirmek isteyenler oldu. 15 Temmuz’da Kocaeli halkı ayaktaydı. Sizler alçaklara geçit vermediniz. Hep birlikte geleceğimiz için çalışacağız. Bir elin parmakları gibi olacağız. Bilgiyi, adaleti rehber edinerek geleceğe yürüyeceğiz. Kimsenin dili, dini, rengi ile uğraşmadan, insanca birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Verdiğimiz sözleri yerine getirmek boynumuzun borcudur. Yapılanlar yapılacakların teminatıdır.

TAPULAR DAĞITILACAK

Bu yılsonu itibariyle E-5’e, TEM’e Osmangazi köprüsüne Kuzey Otobandan bağlantıyı sağlayacağız. Buradan İstanbul’a gidiş çok daha rahatlayacak. Biz Mimar Sinan’ın, Kanunu Sultan Süleyman’ı8n torunları olarak onların yolunda gidiyoruz” dedi. Alana gelen kadınların kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Cumhuriyet Mahallesi ve Güzeller Mahallesi sakinleri Yıldırım’a bölgede imar sorunun çözemediklerini belirtti. Bunun üzerine, “Gebze’ye geldiğimde imar sorununuzu çözeceğiz dedik. İmar barışını çıkardık. Artık tapularınızı alacaksınız. Mutlaka gidin kaydınızı yapın ve süreyi geçirmeyin” dedi.

 

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye’nin, ilk, akıllı, metrosunun, temellerini, attı,
Yorumlar
Haber Yazılımı