Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 10:03
 
SEDAŞ budama çalışmalarına ağırlık verdi
SEDAŞ elektrik şebekesinde rüzgar ve fırtına da ağaç dallarından kaynaklı arızalar oluşmaması ve kaliteli elektrik dağıtımı sağlanması için ağaç budama çalışmalarına ağırlık veriyor.
- Haberi
SEDAŞ budama çalışmalarına ağırlık verdi

SEDAŞ işletme bakım ekipleri tarafından Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce il ve ilçelerinde elektrik hatları altında ve yanında yer alan, iletkenlere temas etme noktasına gelen ağaç dalları can ve mal güvenliğinin sağlanması, kar, fırtına ve rüzgarda elektrik kesintisine yol açmaması amacıyla budanıyor. SEDAŞ’tan yapılan açıklamaya göre; “Yaz mevsimi boyunca şebekede iletkenlere zarar verecek şekilde büyümüş ve iletkenlere yaklaşmış olan ağaç dalları, elektriğin ticari ve teknik kalitesi için bakım çalışmaları kapsamında temizleniyor.  SEDAŞ İşletme Bakım Grup Müdürlüğü koordinasyonunda il, ilçe ve köylerde yapılan budama çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Her zaman yapılmayan ve genelde yaz mevsimi sonuna kadar uzayan dalların temizlenmesi şeklinde yapılan budama çalışmaları, ağaçların canlanıp uyanma zamanına girildiğinde sonlandırılmış olacak” denildi. Elektrik telleri ve direklere zarar veren ağaçları budayan SEDAŞ ekipleri, rüzgar, fırtına, kar ve buz yükü nedeniyle ağaçların telleri koparma sorununu da ortadan kaldırmış olacak.

AĞAÇ BAKIMI YASAL ZORUNLULUK
SEDAŞ’ın açıklamasında, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği, dağıtım şirketlerini hat bakımı için şebekeye yakın ağaçların iletkenlere yakın dallarının budanması konusunda yasal olarak yükümlü kılmaktadır. SEDAŞ bu konuda işletme bakım ekiplerine özel eğitimler aldırmıştır. Dolayısıyla, yaptığımız çalışmalar elektrik arızaları, can ve mal tehlikesi, teknik kayıpları da önlemek adına önem taşıyor. SEDAŞ ekiplerimiz dağıtım bölgemizde yer alan şebeke üzerinde, gerekli bakım çalışmalarına yaz aylarında yoğunluk veriyor” denildi. 

WHATSAPP HATTINA GELEN BİLDİRİMLER
SEDAŞ’ın açıklamasında, ayrıca ağaç budama çalışmaları sırasında çevre ve iş güvenliği için planlı kesintiler yapıldığı belirtilirken, “Vatandaşlarımızın, elektrik şebekesine temas eden, rüzgarlı ve fırtınalı havalarda sorun yaratabilecek ağaç dalları için yaptıkları bildirimler,  ekiplerimizce dikkate alınıyor ve iş planımıza dahil ediliyor. Vatandaşlarımız bu konuda gerekli bildirimler için  Alo 186 hattı ile Çağrı Merkezimize, web sayfamızda webchat uygulamamız ve 0(530)9 19 19 19 SEDAŞ WhatsApp hattı ile SEDAŞ’a ulaşabilirler” denildi. 

SEDAŞ’I MUTLAKA BİLGİLENDİRİN
SEDAŞ yöneticileri ayrıca şahısların özel mülk alanlarında  bulunan  ağaçların budanması ve kesilmesi sırasında, ağaçların elektrik tesislerinin ve elektrik şebekesinde iletkenlerin üzerine devrilmemesi, kısa devrelere ve enerji hattında arıza kaynaklı kesintilere yol açılmaması,  için önlem alınması gerektiğini, planlı kesinti yapılabilmesi için SEDAŞ’a mutlaka haber verilmesinin önem taşıdığını da bildirdiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SEDAŞ, budama, çalışmalarına, ağırlık, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı