Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 08:28
 
Sağlığınız için stresi kontrol altına alın!
Günümüzde özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar strese yoğun bir şekilde maruz kalıyor. Stresten uzak durmak bir hayli zor olduğu için sağlığımızda bu durumdan etkileniyor.
Sağlık Haberi
Sağlığınız için stresi kontrol altına alın!

Haftada en az 2 kez egzersiz yapmayı atlamayın.

İster yürüyün, ister bisiklete binin, ister dans edin; yeter ki hareket edin! Fiziksel olarak aktif olmak mutluluk hormonu olarak da adlandırılan endorfin salgısını arttırarak stresi azaltır ve  kontrolü sağlar. Ayrıca düzenli fiziksel aktivite yapmak kaslarınızı, kalp ve damar sağlığınızı geliştirir, ideal vücut ağırlığına ulaşmanıza ve korumanıza yardımcı olur.

Nefes alın.

Stresle başa çıkmak için nefes egzersizlerinden faydalanabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan doğru nefes teknikleri,  yönetimi, metabolizmayı hızlandırma, depresyon ve anksiyeteyi önleme, fiziksel ve zihinsel enerjiyi yükseltme, odaklanma yeteneğini güçlendirme, cesaret ve özgüveni artırma gibi pek çok konuda yarar sağlayabilmektedir. Günde sadece bir dakika hatta birkaç kez sakince nefes almak sizi rahatlatır.

Düzenli uykuyu ihmal etmeyin.

Yetersiz veya düşük kaliteli uyku ruh halinizi ve enerji düzeyinizi olumsuz etkileyerek  düzeyinizi arttırabilir. Uyku saatlerinizi düzene sokarak stres düzeyini azaltabilir ve  kontrolü sağlayabilirsiniz.

Sebze ve meyve tüketip tuzu azaltın.

Araştırmalar meyve ve sebzelerin kan basıncını düşürmek için iyi bir seçenek olduğunu ortaya koyuyor. Sebze ve meyveler yüksek potasyum içeriğiyle kan basıncını dengeler ve antioksidan özellik gösteren flavonoid bileşikler ile kalp sağlığını destekler. Yeterli ve dengeli bir diyette günde 5 porsiyon farklı renkte sebze ve meyvelere yer vermeyi unutmayın. Yüksek tuz tüketimi, kan basıncını arttıran önemli etmenlerden birisidir. Bu nedenle tuzu azaltın. Yemeklere eklenen tuzu kaldırmak, yemeklere tuz yerine çeşitli baharatlar katmak tuz alımını azaltmaya, kan basıncınızı düşürmeye ve hipertansiyon gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlığınız, için, stresi, kontrol, altına, alın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı