Haber Detayı
01 Ocak 2019 - Salı 12:57
 
Ömrü uzatan basit alışkanlıklar
Stanford Üniversitesi'ndeki bilim insanları, 95 yıla kadar yaşamamıza yardımcı olabilecek bazı sırları açığa çıkaran bir çalışma yürüttüler. Bu sırlar basit olmasının yanında bir o kadar da etkili gibi görünüyor. İşte ömrümüzü uzatmaya yaracak o sırlar.
Sağlık Haberi
Ömrü uzatan basit alışkanlıklar

Yapılan araştırmalar sonucunda bilim insanları ömrü uzatmaya yarayacak olan yöntemler bulduklarını iddia ettiler. Basit yöntemlerle bunu sağladıklarını açıklayan araştırmacıların ömür uzatan tavsiyeleri şu şekilde; 

EPSOM TUZU İLE DUŞ ALIN
Vücudunuzdaki zararlı toksinlerden kurtulmak istiyorsanız, bu yönteme bir şans vermelisiniz. Sadece biraz Epsom tuzu ve küvete ihtiyacınız olacak. Epsom tuzu , kimyasal olarak magnezyum sülfat olarak bilinir ve kolay ve ucuz bir magnezyum kaynağıdır. Kas ağrısı, mikoz, burkulma, çürük ve iltihaptan muzdarip insanlar için şiddetle tavsiye edilir.

TELEVİZYONU FAZLA İZLEMEYİN
Araştırmacılar günde 2  saatten fazla tv karşısında oturmayın diyor. Bunun sebebini ise  günde 2 saatten fazla tv karşısında oturmak sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor şeklinde açıklıyorlar. Özellikle saçtığı radyasyon yüzünden insan sağlığına zarar verdiği bilinen televizyonun, ülkemizde ne kadar izlendiği düşünülünce, ömür kısaltıcı bir etken olduğu söylenebilir.

BAĞIRSAK SAĞLIĞINI ÖNEMSEYİN
McGill Üniversitesi'ndeki bilim insanlarının yaptığı araştırma sonucunda uzun ömürlü olmanın sırrının bağırsaklardan geçtiği ortaya çıktı. Probiyotikler bağırsaklarımızdaki yararlı olacağını söylüyor.

HAFTA SONU UYUYUN
Hafta sonu çok fazla uyuduğunuz için artık kendinize kızmamanızı öneririz. Çünkü isveçlii bilim insanları hafta sonu dinlemenin ve uyumanın ömrü uzatacağı görüşündeler. Yoğun geçen bir haftadan sonra yapılacak iyi bir dinlenme vücut direncini daha da yükseltecek.

KENDİNİZE HEDEFLER KOYUN
Çalışan, üreten ve hedefleri olan insanlar Harvardl’ı bilim insanlarına göre daha fazla yaşama olasılığı var. Gençlik zamanlarını boşa harcayan veya kariyer hedefi olamayanların daha önce yaşama veda etmeleri muhtemel görünüyor.

HAFTADA 5 KEZ EVİNİZİ TEMİZLEYİN
Haftada 5 defa yapacağınız 30 dklık ev temizliğinin sağlığınız açısından faydası oldukça önemli. Günde yarım saat yaptığız ev temizliği ve fiziksel egzersizler kardiyovasküler hastalıkların neden olduğu ölüm riskini azaltıyor.

 

SAĞLIKLI YAĞLARI TÜKETİN
Amerikan Kalp Birliği'nin Epidemiyoloji ve Önleme bölümünde sunulan araştırmaya göre , zeytin, avokado, tohumlar ve diğer yağlar gibi etkili  doymamış yağlar tüketen insanlarda, kardiyovasküler sorunların neden olduğu ölüm riskini yüzde 16 azalttığı ortaya çıktı. Ayrıca beslenmenize eklediğiniz kırmızı et, balık, yumurta gibi hayvansal gıdaların ölüm riskini yaklaşık yüzde 25 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır.

10 BİN ADIM ATIN
Rahat ayakkabılar giymek ve gün içerisinde ayaklarımızın rahat olmasını sağlamak sağlığımız açısından oldukça önemli. Rahat yürüyebilceğimiz ayakkabılar seçerek günde 10 bin adım atmamızın ömrü uzatacağı söyleniyor. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ömrü, uzatan, basit, alışkanlıklar,
Yorumlar
Haber Yazılımı