Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 11:09
 
Meclis üyelerinin listesi Ankara’da
AK Parti’de 19 Şubat’a açıklanacak 12 ilçenin 350 kişilik belediye meclis üyesi listesi Ankara’ya gönderildi.
Siyaset Haberi
Meclis üyelerinin listesi Ankara’da

AK Parti’de Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkan Adaylarının belli olmasının ardından gözler meclis üyelerine çevrildi. Günlerdir üzerinde çalışma yapılan meclis üyelerinin listesi tamamlandı ve Ankara’ya gönderildi.  AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir Başkanlığında dün gece saat 04.00’te bitirilen listeler Ankara’da güvenlik soruşturmasından geçilecek ve en son kararı genel merkez verecek. 

 

SAATLERCE SÜRDÜ 
AK Parti’de meclis üyelerinin belirlenmesi için başvuran 920 aday adayı arasında toplam 350 isim Genel Merkez Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir başkanlığında İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, Gençlik ve Kadın Kolları MKYK üyeleri, Kadın ve Gençlik Kolları İl başkanları, ilçe başkanları ve ilçe belediye başkanlarının katılımı ile belirlendi. Önceki gün başlayan toplantı dün gece saat 05.00’te sona erdi. 

 

8 GÜN ÇALIŞTI
Geçtiğimiz Pazartesi günü başlayan ve dün sabah saatlerinde sona eren mecis üyesi belirleme çalışmalarının büyük bölümünü Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın başkanlığında yapıldı. 8 gündür neredeyse seçim çalışmasına çıkmayan Büyükakın belediye meclis üyesi ve beyanname çalışmalarını yaptı. Büyükakın’ın yoğun çalışmasının ardından belediye meclis üyelerine son noktayı genel merkez yöneticileri, ilçe başkanları, belediye başkan adayları koydu. 

 

FETÖ SORUŞTURMASI 
Yoğun geçen çalışmanın ardından belirlenen 350 isim Erkan Kandemir tarafından genel merkeze götürüldü. Genel merkezde tüm adaylar için yapılacak güvenlik soruşturmasının ardından kesin karar verilecek. Belediye meclis üyeleri ile ilgili güvenlik soruşturmasında en fazla FETÖ bağlantısı üzerinde durulacağı öğrenildi. Aday listeleri bu yüzden adeta sır gibi saklanıyor. 

 

19 ŞUBAT’A TESLİM EDİLECEK
Genel Merkez’in güvenlik soruşturmasının ardından listeler il başkanlığına gönderilecek ve İl Başkanı Abdullah Eryarsoy 19 Şubat’ta listeleri saat 17.00’ye kadar İl Seçim Kurulu’na teslim edecek. 31 Mart seçimlerinde İzmit’te 37, Karamürsel’de 25, Gölcük’te 31, Başiskele’de 25, Körtepe’de 31, Kandıra’da 25, Derince’de 31, Körfez’de 31, Dilovası’nda 15, Gebze’de 37, Çayırova’da 31, Darıca’da ise 31 Belediye Meclis üyesi seçilecek. 

LİSTEDE OLMAYANLAR DA VAR

AK Parti tarafından gazetelere servis edilen haberde 773 belediye meclis üyesi başvurusu yapıldığı belirtildi. Ancak son güne kadar bu sayının 920’ye çıktığı öğrenildi. Belediye meclis üyeleri ile ilgili listede bu 920 kişilik listeden oluşturuldu. Hatta başvuru yapmayan isimlerinde listelerde yer aldığı öğrenildi. İlçe başkanları geçtiğimiz Salı günü saat 16.00’ya kadar ilçelerinden seçilecek belediye meclis üyelerinin iki katı oranında ismi belirleyerek İl Başkanı ve Büyükşehir adayına teslim edildi. 

920 KİŞİ BAŞVURMUŞ 

AK Parti’de basına yansımayan başvuruların listesi de belli oldu. 920 kişilik listede en fazla başvuru Gebze’den. Karamürsel’de ise seçilecek belediye meclis üyesi sayısı 25’ken, 24 kişi aday adaylığı başvurusu yaptı. Başiskele’de 80, Çayırova 86, Darıca 98, Derince 58, Dilovası 61, Gebze 157, Gölcük 55, İzmit 93, Kandıra 45, Karamürsel 24, Kartepe 65, Körfez 98 aday adayı başvuru yaptı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Meclis, üyelerinin, listesi, Ankara’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı