Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 15:05
 
Körfez’deki o ‘bomba’ büyüyor..!
Körfez’de amonyak tankları tehlikesiyle gündeme gelen GÜBRETAŞ, bir süre önce kompoze gübre üretim tesisinin kapasitesini artırmıştı. Firma şimdi de fosforik asit depolamak için harekete geçti.
Güncel Haberi
Körfez’deki o ‘bomba’ büyüyor..!

Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olan GÜBRETAŞ, çok uzun süredir kentimizde üretim yapıyor. GÜBRETAŞ’ın, Türkiye genelinde iki ayrı noktadaki altı üretim tesisinin yanı sıra iki liman, beş lojistik merkez, yedi bölge satış müdürlüğü, üç farklı ilde analiz laboratuvarları ve 2 bin 900 civarında satış noktası bulunuyor. Şirketin Türkiye’de ana üretim üssü Kocaeli Yarımca’da yer alıyor. Fırsat bulduğu her an büyümeye devam eden firmanın ilçede inşa ettiği amonyak depolama tankları bir dönem tartışma konusu olmuştu. 25 bin ton kapasiteli tanklara ‘dur’ diyen olmadı.

ÇED SÜRECİ BAŞLAMIŞTI Şirket Körfez Atalar Mahallesi sınırları içerisinde iyeliği işletmeye ait alanda üretim faaliyetlerine devam eden Kompoze Gübre Üretim Tesisi kapsamında “Kapasite Artışı” için de geçtiğimiz yıl harekete geçti ve kapasitesini artırdı. Her geçen gün büyüyen GÜBRETAŞ şimdi de fosforik asit depolama alanı oluşturmak için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurdu. Firmanın 5 bin 300 metreküp depolama alanına sahip olacak yeni projesi için ÇED süreci başlatıldı. Söz konusu projenin maliyeti 4 milyon 800 bin lira. Bilindiği üzere İzmit Körfezi kıyısında yer alan tesis halk arasında ‘bomba’ olarak anılıyor ve olası bir sızıntıda yaşanacak felaketlerin senaryoları sıkça halk arasında dillendiriliyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Körfez’deki, o, ‘bomba’, büyüyor..!, , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı