Haber Detayı
10 Ağustos 2017 - Perşembe 13:00
 
Konak Hastanesi Gebze'den boyun fıtığı konusunda uyarılar
Konak Hastanesi Gebze'den boyun fıtığı konusunda uyarılar
- Haberi
Konak Hastanesi Gebze'den boyun fıtığı konusunda uyarılar

Konak Hastanesi Gebze, boyun fıtığı belirtileri ve fıtığın ilerleyişi yaşam tarzının düzenlenmesi ve boyun bölgesini güçlendiren egzersizle önemli ölçüde kontrol altına alınabileceğini açıkladı. 
  
Boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın, omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi veya çıkması sonucu kola gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan hastalığın Boyun fıtığı olduğunu açıklayan Konak Hastanesi Gebze, hastalığın belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu. 

 

Konak Hastanesi Gebze Beyin ve Sinir Cerrahisi Op.Dr. Aydın Pekince tarafından yapılan açıklamada boyun fıtığının başlıca nedenlerinin; boyun bölgesini etkileyen travmalar (trafik kazası, kafanın çok hızlı bir şekilde ileri ya da geri hareketi, düşme… vb.) ve yanlış duruş olduğunu söyledi. Op.Dr. Pekince, bazı iş kollarının da boyun fıtığı riskini arttırdığını söyleyerek, "Örneğin sürekli matkapla çalışıyorsanız ya da motosiklet kullanıyorsanız boyun bölgesi aşırı ve düzenli titreşimlerden etkilenebilir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda disklere yastıklama özelliğini veren sıvının bir miktar azalması neticesinde boyun fıtığı görülebilir" dedi.

 

Op.Dr. Pekince açıklamalarına şöyle devam etti:

 

Boyun fıtığının başlıca belirtileri ensede ağrı, kas spazmı, boyun hareketlerinde kısıtlılık, enseden kol veya kollara bazen art kafaya, göğse ve sırta yayılabilen ağrı, kol ve/veya ellerde kas gücü azalmasıdır. Boyun fıtığı tedavisinde ilk olarak başvurulan yöntem, boyun kaslarını güçlendirerek omurgaya binen yükü hafifletmeye yönelik egzersizlerdir. 

 

Bu egzersizler sayesinde fıtığın ilerlemesi durdurulabilir. Fıtık nedeniyle yaşanan akut ağrıları hafifletmek için doktorunuz ağrı kesici ilaç önerebilir. İlaçla birlikte boyun kaslarını rahatlatan kas gevşetici merhemler kullanılabilir. Eğer ağrılar ilaç tedavisi ile azalmıyorsa ve boyun hareketleri kısıtlanmaya devam ediyorsa fizik tedavi seçeneği değerlendirilebilir. 

 

Fizik tedavi ile ağrıların görüldüğü bölgeler güçlendirilir ve fıtığın sinirlere yaptığı basıncın azaltılması hedeflenir. Yukarıdaki tedavi yöntemleriyle, belirtileri kontrol altına alınamayan boyun fıtıkları ameliyata alınmalı aksi takdirde kalıcı felçlere neden olabilir.
 
Boyun fıtığı belirtileri ve fıtığın ilerleyişi yaşam tarzının düzenlenmesi ve boyun bölgesini güçlendiren egzersizle önemli ölçüde kontrol altına alınabileceğini söyleyen Op.Dr. Pekince, şu uyarılarda bulundu: 

 

-Bilgisayar başında otururken duruşunuzu kontrol edin.
-Yürürken dik yürüyün, başınızı öne eğmeyin ve boynunuza yük bindirmeyin
-Boyun bölgesini zorlayan ve başın sürekli hareket halinde olduğu sporlardan uzak durun
-Düzenli egzersiz yapın. Uzmanlar yüzme, yürüyüş gibi egzersizleri öneriyor

-Boyun kaslarını güçlendirmek için egzersiz yapın. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Konak, Hastanesi, Gebze'den, boyun, fıtığı, konusunda, uyarılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı