Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 01:02
 
Kafa karışıklığı giderilmeli!
Kocaeli'nin bir çok ilçesindeki ilkokullarda ayrı olarak açılan Montessori sınıflarının oluşturulması sponsorlar tarafından yapılmalarına rağmen devam eden öğrencilerden sınıf teşkili ve yıl içi etkinlik adı altında yüksek ücretler alınmasındaki denetimsizlik soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.
Eğitim Haberi
Kafa karışıklığı giderilmeli!

Kocaeli il genelinde her eğitim yılında daha da yaygınlaşarak okullar içinde ikinci bir imtiyazlı sınıf olarak açılan Montessori sınıfları diğer sınıflardan farklı dizaynları yapılarak Montesorri standartlarına uygun hale getiriliyor.  Tek sınıfın  maliyetleri bazı yerlerde 15 bin liraya yapılırken bazı sınıflar ise 60 bin gibi yüksek maliyetlerle dizayn ediliyor.  

Montessori sınıflarındaki temel amaç bu öğrenme  yönteminin uygulandığı sınıflarda her bir materyal, çocuğun doğal ilgi alanları ile mevcut aktiviteler arasında bir uyumluluk yaratarak, çocuk gelişiminin farklı yönlerini destekliyor olması. Çocuklar, kendi deneyimleriyle ve kendi hızlarında öğrenebilmeleri, Montessori eğitiminde, tüm insanlarda varolan doğal meraklarını her an giderme özgürlüğüne sahip olan çocuklar, bu sayede ömür boyu sürecek öğrenme deneyimleri için sağlam bir temel oluşturabilmeleri olarak açıklanıyor.

Bunun için sınıfların dizaynı ve Montesorri standartlarına uygun hale getirilmesi için bazı okullarda şeffaf bir şekilde veli işbirliği ile yapılırken bazı okullarda ise sanayi kenti olan Kocaeli’nde firma veya kuruluşlar  sponsorlar yapıldığı bilinmekte. Buna rağmen bazı Devlet İlkokullarında sınıf teşkili için firma ve kuruluşlar sponsor olarak yapılmalarına rağmen okul  yöneticilerin bu sınıflara öğrenci kayıt yapılırken sınıf teşkilini de işin içine katarak  bağış altında yüksek miktarda giriş ücretlerin alınması ve hesap verircililiklerinin olmaması bazı suiistimalleri de beraberinde getirdiği ifade edilerek daha etkin bir denetim sisteminin devreye konulmasını istendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kafa, karışıklığı, giderilmeli!,
Yorumlar
Haber Yazılımı