Haber Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 13:44
 
İttifakta 2014 seçimleri baz alınacak
2014 seçimlerinin baz alınacağı ittifakta büyükşehirler başta olmak üzere il ve ilçelerin sonuçları üzerinden çalışmalar yürütülüyor
Siyaset Haberi
İttifakta 2014 seçimleri baz alınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yerel seçimlerde ittifakta tekrar karar kılmasının ardından görüşmeler genel başkan yardımcıları düzeyinde sürüyor. İki genel başkan yardımcısı arasında yürütülen temaslarda İstanbul, İzmir ve Ankara dışında hangi belediyelerde birlikte hareket edileceği netleştirilmeye çalışılıyor.Bu kapsamda İstanbul, İzmir ve Ankara’da aday çıkarmayacağını deklare eden MHP’nin yönetiminde bulunan bazı belediyelerde AK Parti’nin aday çıkarmaması bekleniyor. Bu illerin sayısı ve hangileri olacağı müzakereler sonucunda liderlerin önüne konacak formülasyonlarla şekillenecek.

STRATEJİLER BELİRLENİYOR
Süren ittifak çalışmalarına ilişkin kulislerde yapılan projeksiyonlarda dile getirilen formüller şöyle:Buna göre, 2014 seçimlerinin baz alınacağı ittifakta büyükşehirler başta olmak üzere il ve ilçelerin sonuçları üzerinden çalışmalar yürütülüyor. 30 büyükşehir ve illerde hayata geçirilecek bu işbirliğinin özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir’in ilçelerini kapsayacak şekilde genişleyebileceği de ifade ediliyor. Kritik öneme sahip olan ilçelerde iki partinin birlikte hareket edebileceği ifade ediliyor. Bu yapılırken yine AK Parti’nin elinde olan belediyelerin kendinde kalması, MHP ‘de olan belediyelerinde de MHP’de kalması esası üzerinde duruluyor.Görüşmelerde ayrıca muhalefetin elinde olan belediyelerle ilgili strateji de belirlenmeye çalışılıyor.

GENEL KARARLAR VERİLECEK
AK Parti ve MHP’nin elinde olmayan belediyelerin kazanılması için o bölgede hangi partiden aday gösterileceği belirlenmeye çalışılıyor. Bunun içinde bir önceki yerel seçimlerde belediyeyi kazanan partiden sonra, AK Parti ya da MHP’den en yüksek oyu alan partinin desteklenmesi stratejisinin belirlendiği ifade ediliyor.İşbirliğinin belediye meclislerinde nasıl hayata geçirileceği kurmayların üzerinde çalıştığı diğer önemli bir başlığı oluşturuyor. Son gelişmelere göre hem AK Parti’nin hem de MHP’nin meclis üyeliği seçimlerine ayrı listelerle gitmesi bekleniyor. Görüşmeleri yürüten iki genel başkan yardımcısı çalışmaya son şeklini verdikten sonra kendi genel başkan yardımcılarına gelinen aşamayı rapor olarak sunacak. Bu raporların hazırlanması sonrasında Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli’nin yeniden bir araya gelmesi bekleniyor. Bu görüşmede eksikler ya da anlaşılamayan konular hakkında genel başkanların karar vermesi planlanıyor. Bu görüşme sonrasında karşılıklı adayların destekleneceği belediyelerin kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İttifakta, 2014, seçimleri, baz, alınacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı