Haber Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 09:53
 
GTO'dan otizm için farkındalık çalışması
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde Gebze Gicaret Odası anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi
Yaşam Haberi
GTO'dan otizm için farkındalık çalışması

Gebze Ticaret Odası’nda 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü için özel bir etkinlik düzenlendi. Gebze Ticaret Odası’nda Gebze Özel Meslek Eğitim Okulu öğrencilerinin yaptığı resimler için bir sergi açıldı. Sergiye Pelikan Koleji, Özel Yeni Dünya Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri de katılarak otizmli öğrencilere destek verdi. Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, genel sekreter Mustafa Sekin, GTO Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu ve yönetim kurulu üyeleri ev sahipliği yaptıkları sergiyi otizmli öğrenciler ile birlikte gezerek öğrenciler ile özel olarak ilgilendiler. Öğrencilerin yaptığı 42 resim, salonda sergilenirken etkinliğe katılanlar tarafından büyük ilgi gördü.  Otizmli çocukların yaptıkları resimler bir hafta boyunca Gebze Ticaret Odası’nda sergilenecek.ERKEN TANI İLE ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ
Başkan Çiler, 2 Nisan Dünya Otizmle Farkındalık Günü dolayısıyla bir konuşma yaptı. Çiler, "Ben öncelikle herkes adına Gebze Özel Meslek Eğitim Okulu Müdürü'ne ve öğretmenlerine teşekkür etmek istiyorum. Bugün biliyoruz ki hem dünya genelinde hem ülkemizde yürütülen bir takım çalışmalar var ama dünya geneline baktığımız zaman günümüzde her 68 çocuktan biri otizm riski ile doğuyor. Üstelik bu rakam her gün artış göstermekte, dünyada her 20 dakikada bir çocuğa otizm tanısı konulmakta. Otizmin önüne erken tanı ve özel sürekli eğitim ile geçebiliriz. Şunu da bilmeliyiz ki her şeyin temelinde sevgi yatıyor. Ben bir eğitimci olarak söylüyorum, özellikle altını çizmek istiyorum bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru eğitim yöntemiyle çocukların yüzde 50’sinde otizm belirtilerinin kontrol altına alınabileceğini gösteriyor. Hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldikten sonra diğer arkadaşlarıyla hiçbir farkının olmadığını psikologlar zaman zaman söylüyor. Bu doğrultuda doğru ve sürekli eğitimin önemi de ortaya çıkmış oluyor. Ben özel çocuklarımızın ailelerini ve öğretmenlerini kutlamak istiyorum.  Biz bu özel çocuklarımızın sosyal alanda ne kadar aktif rol alırlarsa biz bu duruma ne kadar katkı sağlarsak bazı faaliyetlerde imza atacaklarına inanlardan biriyim’’ dedi.

PES ETMEDİK DEVAM EDİYORUZ
Seçkin bir tiyatro grubunu Gebze’ye getireceklerini söyleyen Çiler, ‘’Çok profesyonel bir tiyatro ekibi olacak, bu şekilde toplumda bilinirliliği arttıracağız. Toplumda ayrıca bu çocuklarımıza sevgi duyulmasını, duygusal bağ kurulmasını istiyoruz. Bu nedenle bizde üstümüze düşeni çözümün parçası olacak şekilde yapmak istiyoruz. “ dedi. Engellileri iş dünyasına nasıl kazandırılacağı  konusunda sekiz yıldır devam eden bir projeleri olduğunu söyleyen Başkan Çiler, “Maalesef yöneticilere sesimizi duyuramadık. Hepimizi birer engelli adayıyız bunu unutmak ve bunu yaşamak zorunda kalanlara da yardımcı olmak zorundayız. Engellileri iş dünyasına kazandırmak için hazırladığımız projemiz gerçekleşmiş olsaydı Türkiye’de örnek bir kent olacaktık. Ama pes etmedik devam ediyoruz’’ şeklinde konuştu.


 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GTO'dan, otizm, için, farkındalık, çalışması,
Yorumlar
Haber Yazılımı