Haber Detayı
19 Mart 2018 - Pazartesi 08:14
 
Gebze Beylikdağı kendi suyunu karşılayacak
Gebze Beylikdağı Mesire Alanı’ndaki ağaçların duyduğu su ihtiyacı dağda kurulan sistemle giderilecek.
Gebze Haberi
Gebze Beylikdağı kendi suyunu karşılayacak

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi doğal kaynakları tüketmemek amacıyla çevreci projeler için çalışmalarını sürdürüyor. Her alanda tasarrufu hedefleyen Büyükşehir Belediyesi su tasarrufu için de örnek çalışmalar uyguluyor. Bu çalışmalardan biri Gebze Beylikdağı’nda hayata geçiriliyor. Dağda kurulan sistem daha önce dikilen fidanların sulanmasında kullanılacak.

GÖLETLERDE YAĞMUR SUYU BİRİKECEK

Söz konusu sistem Beylikdağı’nın kendi sulama suyunu karşılamasını sağlayacak. Dağda bulunan üç adet gölette dağın çeşitli yerlerine oluşturulan kanallar vasıtasıyla yağmur suları toplanacak. Daha sonra göletlerde biriken bu yağmur suları kurak dönemlerde pompalar ve sulama sistemi vasıtası ile dağda bulun ağaçları sulamak için kullanılacak. Sistem sayesinde Beylikdağı kendi suyun sağlamış olacak.

10 KİLOMETRE KANAL

Dağda bulunan 3 adet gölette toplam olarak 22 bin 200 metreküp yağmur suyu toplanacak. 10 kilometrelik beton kanallarla yağmur suyu göletlere aktarılacak. Çökertme havuzuyla yağmur suyundaki çamur arındırılacak. 11 Kw gücündeki dalgıç pompa vasıtasıyla sulama sistemlerine iletilecek olan suyla ağaçlara ihtiyaç duydukları su verilecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Beylikdağı, kendi, suyunu, karşılayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı