Haber Detayı
02 Haziran 2018 - Cumartesi 17:16
 
Farabi, Akapunktur ve Hacamat tedavisine başladı
Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi hergeçen gün yenilenmeye devam ediyor.
Sağlık Haberi
Farabi, Akapunktur ve Hacamat tedavisine başladı

Hastane bünyesinde bulunan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetim sonucunda tam not alarak güven tazeledi ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi olamaya hak kazandı. İlerleyen zamanlarda hekimlere bu alanda eğitim verilemesi planlanmaktadır.

Hastanede hizmet veren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesinde hipnoz, akupunktur, kupa, fitoterapi uygulanmaktadır. Ayrıca sülük uygulaması ve proloterapi tedavileri de uygulanmaya başlayacaktır. Yapılan bu tedaviler sağlık bakanlığının belirlemiş olduğu mevzuatlar çerçevesinde uygulanmaktadır.

Hastane Yönetimi tarafından yapılan açıklamada Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir. 

Usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde bu yöntemlerle ilgili yönetmelik resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre bakanlık tarafından yalnızca hekimlere ve sadece kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine yetki verilmiştir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Farabi,, Akapunktur, ve, Hacamat, tedavisine, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı