Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 09:13
 
Erken kalkmak kanser riskini azaltır mı?
Sabahları geç uyanan kadınlar da meme kanseri görülme riski daha fazla! Ancak bilim insanları, uyku alışkanlıklarını değiştirmekle, kanserin önüne geçilemeyeceğini belirtiyor.
Sağlık Haberi
Erken kalkmak kanser riskini azaltır mı?

Uyku alışkanlığınız, meme kanseri olma riskinizi ortaya çıkarabilir. Ancak sabahları daha erken uyanarak meme kanseri riskini ortadan kaldırmayı düşünen kadınlara uzmanlardan olumsuz bir yanıt geldi. Uzmanlar, uyku alışkanlıklarını değiştirmekle, kanserin önüne geçilemeyeceğini belirtiyor. Buna karşılık olarak kişi, kanser riskini ancak alkol tüketmeyerek ve fazla kilolardan kurtularak azaltabilir. Araştırmalar sonucu, sabah erken kalkmayı tercih eden her 100 kadından birinin meme kanserine yakalandığı açıklanırken, bu sayının geç kalkanlarda 100' iki oranında olduğu belirtiliyor.

400 BİN KADIN İNCELENDİ
Yaklaşık 400 bin kadından alınan verilere göre, günde sekiz saatten fazla uyuyan insanların meme kanserine daha yatkın olduğu görülüyor. Bilim insanlarına göre; bu da kanser ve uykusuzluk arasında bir bağlantı olabileceği anlamına geliyor. Imperial College London'da araştırmayı yürüten Luca Magnani, bu sonuçların uyku alışkanlığını değiştirerek meme kanserinin önlenebileceği anlamına gelmediğini vurguluyarak, yapılan bu çalışmanın kanserin uykusuyla ilgili bir gene bağlı olabileceğini gösterdiğini söyledi. Bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu aktardı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erken, kalkmak, kanser, riskini, azaltır, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı