Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 18:33
 
Dilovası’nda yeni eğitim yılı karmaşayla başladı!
2019-2020 eğitim ve öğretim yılında Dilovası’ndaki bir çok okuldaki onarım ve tadilatların ihaleleri geç yapıldığı için bitmeyen tamiratlarla eğitim karmaşa ile başladı. Çok Programlı Lisede ise bu yıl Makine Metal bölümündeki öğrencilere atölyede dersler verilemeyecek.
Eğitim Haberi
Dilovası’nda yeni eğitim yılı karmaşayla başladı!

Dilovası’ndaki bir çok okulda yeni başlayan öğrenciler öğrenim gördükleri okullara gittiklerinde tadilat nedeniyle hazır olmayan sınıflarda öğrenime  başlayamadı. Veliler ve öğrenciler bu duruma koskoca bir yaz tatilinde bu çalışmalar neden bitirilmedi diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Tadilatları devam eden okul idarecilerinin yaz tatilinde bile okullarındaki işlerinin başında olmalarına rağmen Milli Eğitim Müdürlüklerince  onarım ihalelerinin geç yapıldığını ve buna ilaveten ihaleyi alan onarım firmalarının da yetersiz personel çalıştırmalarıyla okulların eğitim ve öğrenime hazır hale getirilemediği belirtiliyor.

Dilovası Çok Proğrmalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ise TOKİ Can Duyar Meslek Lisesinin GEBKİM Kimya İhtisas Lisesi olmasıyla bu okula gelen makine metal bölümü öğrencilerine atölye dersleri verilemeyeceği belirtiliyor.  Yaz döneminde oluşturulması gereken atölyelere ihale edilmediği ve yapımı için uğraş verilmediği iddia ediliyor.  GEBKİM Kimya Lisesine devredilen atölyelerdeki makine ve tezgahların bir depoya kaldırılarak atıl durumda bekletildiği iddia ediliyor.

 Gazetemize gelen bir çok öğrenci velisi bu durumlara tepki göstererek “İlçe Milli Eğitim Müdürlülüğü yetkilileri maalesef eğitimin bu kısmı ile hiç ilgilenmemişler. Zamanında yapılmayan onarım ihaleleri ve ihaleyi kazanan firmaların denetlenmemesi nedeniyle yavrularımız eğitime bir türlü başlayamıyor. Ayrıca geçtiğimiz eğitim yılında TOKİ Meslek Lisesinde okuyan makine ve metal bölümü öğrencileri bu yıl ÇPL Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine zorunlu olarak nakil yatırılmasına rağmen yine atölyelerin yapımı ve oradaki tezgah ve makinelerin naklinin bitirilmesi gerekirken bir depoya kaldırılmasını bu işe yön verenlerin eğitimi ciddiye almadıkları görülmektedir.  Yetkililerinin ya sorumluluklarının yerine getirmesini ya da tez elden bu işi yapacak birilerine devretmelerini bekliyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dilovası’nda, yeni, eğitim, yılı, karmaşayla, başladı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı