Haber Detayı
29 Nisan 2018 - Pazar 12:15
 
Dilovası halkı; artık zehirlenmek istemiyoruz! Çevre dostu, dumansız ve bacasız fabrikalar istiyoruz.
Dilovası’nın kuzey bölgesinde yerleşen OSB’lerin dumansız ve bacasız sanayi olması çevresindeki köyler ve yöre halkı tarafından memnuniyetle karşılanıyor.
OSB HABER Haberi
Dilovası halkı; artık zehirlenmek istemiyoruz!   Çevre dostu, dumansız ve bacasız fabrikalar istiyoruz.

Son on yıldır Kocaeli’nin Dilovası ilçesi kuzey bölgesinde gelişen ve Dilovası Kuzey OSB’leri olarak bilinen sanayi bölgelerinin bacasız ve çevre dostu fabrikaların var olması yöre halkınca memnuniyetlekarşılanıyor. Yöre halkı aynı duyarlılığın devam ettirilmesi gerektiğini ve bu yöndeki arzularını yeniliyorlar.

Bölgenin nabzını tutan ve halkımızla her gün iç içe olan gazetemiz muhabirlerince günlük yaşamdan gerçek ve yansız haberler ve yorumlar verme yolunda ilkeli gazetecilik anlayışı ile çalışmalarına devam etmektedir.

Bundan yaklaşık 10 yıl önce alt yapı ve üst yapı çalışmalarına başlayan Dilovası kuzey OSB’leri başlangıçta yöre halkınca istenmemesine karşın özellikle makine ve makine yan sanayi alanında çalışanlar planlamaları, yapılaşma ve ortaya çıkan eserleri ile göz doldurdular. Bölgemize yapılan milyar dolarlık yatırımların bacasız ve çevre dostu fabrikalar olması ayrıca bölgemize değer katmıştır. Gerek OSB’lerin ortak alanları ve gerekse fabrikaların genel peyzaj alanları ayrıca görülmeye değer oldu.

Önceki bilinen hali ile Dilovası OSB ve çevresindeki sanayi kirliliği kuzeyde de yaşanırmı korkusu ve endişesi var idi. Her ne kadarda Dilovası Çanağı eski görüntüsünden kurtulamadı ise de İl ve işçe çevre Müdürlüklerinin gayretleri ile zararlar en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Bu konuda açık görüşümüzü de söyleyelim.

”Yerel ve Merkezi idarelerce Radikal bir karar alınmalı. Ya yerleşim ve yaşam alanları kuzeydeki konut bölgelerine taşınmalı ya da Sanayi kaldırılmalıdır. Aksi halde Dilovası çanağı ve yerleşim birimi hep gündemde olumsuz çevre sorunları ile kalacaktır.”

Kuzey OSB yöneticileri ile zaman zaman yapılan sohbet ve söyleşilerde  “Bölgelerin duman ve tozdan arındırılmış olması” ve bunun devamının sağlanmasının nasıl olacağı konusunda görüşleri alınmıştır. Bölgeyetkililerininverdikleri cevaplar ve söyledikleri ortak fikir bizleri geleceğe dair rahatlatmaktadır.

Ortak görüş şu olarak ifade edilmektedir. Bizler bölgelerin yerseçimleri yapılması aşamasında Bölgelerimizin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporlarımızı uzman kurumlara hazırlattık ve bakanlığımıza sunduk. İlgili bakanlıklar kendi görüşlerini verdiler ve buralarda ÇED raporuna göre faaliyet gösterebilecek sektörler belirlendi. Anılan ÇED raporlarına göre OSB’ler İHTİSAS türünde kuruldular. Yani ihtisas kapsamında olan organize Sanayi Bölgelerinin ilgili bakanlığa ayrıca ihtisas dışı faaliyet yapılmasına izin verilmeyeceğine dair de taahhütname vermişlerdir. Örneğin; Makine İhtisası olan bir bölgede plastik imalatı ya da ayakkabı imalatına izin verilmesi mümkün değildir. Bu nedenle de içiniz rahat olsun kuzey OSB’lerde hava kirliliğinine asla müsaade ve müsamaha gösterilmez. Bu günkü temiz hava gelecekte daha da temiz olacaktır.”Denilmektedir.

Bizlerde yöre haklı olarak gerek sanayicilerimize ve gerekse ilgili kamu kurumlarına bu konuda güveniyoruz. Yani bir süre sonra Kuzey OSB’lerindeki temiz hava ve güzel çevre düzenleri bozulmayacağına aksine daha da güzelleşeceğine inanıyoruz. Aksi durumlarda da her zaman olduğu gibi yine doğrunun yanında olacağımızın yanlışında karşısında olacağımızın bilinmesini isteriz

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dilovası, halkı;, artık, zehirlenmek, istemiyoruz!, , , Çevre, dostu,, dumansız, ve, bacasız, fabrikalar, istiyoruz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı