Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 14:24
 
Çok sayıda gemi hurdaya ayrılacak!
DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, Üyelerimizin hem küresel hem de ulusal düzeyde ekonomik gelişmeler yaşamaktadır dedi.
Ekonomi Haberi
Çok sayıda gemi hurdaya ayrılacak!

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nde aylık meclis toplantısında Türk denizciliğine etkileri üzerine konuşuldu. 2019 yılında ekonomide yaşanması muhtemel gelişmeler, dünya gündemindeni ana sorunlar ve riskler, deniz taşımacılığı için tehditler, küresel ekonomiler ile ilgili beklentiler, 2019 yılı deniz taşımacılığı beklentisi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Şimanyazıcı, Türk sahipli filoların tonaj bakımından dünyada 16.sırada bulunduğunu belirterek, deniz ticaret piyasasını etkileyen unsurları şöyle sıraladı:

 

 

DENİZCİLİK NASIL ETKİLENECEK?
“Deniz ticaret piyasasında çevreci önlemler denizcilik gündemini uzun süre meşgul edecektir. Yakıt sülfür oranlarını yüzde 0,5'e çekecek küresel sülfür düzenlemesi 2020 yılında uygulanmaya başlayacak. Bu uygulama nedeniyle çok sayıda gemi hurdaya ayrılacak ve bu durum denizcileri zorlayacaktır. Bununla birlikte büyük gemilerin piyasaya girmesi, bu gemilerin sayılarının giderek artması, büyük şirketler arasında kurulan ittifakların küçük şirketler üzerindeki iflas baskısı, deniz ticaret piyasasını gelecekte olumsuz etkileyecek unsurlar olarak karşımızda duruyor. Ayrıca küreselleşme yerini giderek bölgeselleşmeye bırakıyor ki, tüketim merkezlerine yakın yerlerde üretme modeli daha fazla tercih edilir hale geldi. Bu da deniz taşımacılığını etkileyecek unsurlardan biridir.”

 

 

DOĞUSEL, TEŞEKKÜR ETTİ
DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, konuşmanın ardından Şişmanyazıcı’ya teşekkür ederek, Kocaeli Liman Başkanı Murat Müftüoğlu ve Meclis Başkanı Kürşat Bal’la birlikte günün anısına kendisine plaket takdim etti. Doğusel, küresel ekonomide çok hassas bir dönemden geçildiğini hatırlatırken, “Deniz ticareti dünya ekonomisinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle deniz taşımacılığı konusunda bizimle değerli bilgilerini paylaşan sayın Harun Şişmanyazıcı’ya teşekkür ediyorum. Üyelerimizin hem küresel hem de ulusal düzeyde ekonomik gelişmelerden haberdar olup, gerekli önlemleri alma noktasında odamız faaliyetleri devam edecektir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çok, sayıda, gemi, hurdaya, ayrılacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı