Haber Detayı
26 Ekim 2018 - Cuma 14:18
 
Çavuşoğlu: Kimseyi geri dönmeye zorlayamayız
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Kartepe Zirvesi, bu yıl da tüm insanlığı ilgilendiren ve son dönemlerde gündemde olan ‘Göç, Mültecilik ve İnsanlık’ temasıyla ikinci defa düzenleniyor
Siyaset Haberi
Çavuşoğlu: Kimseyi geri dönmeye zorlayamayız

The Green Park Kartepe Resort Hotel’de gerçekleşen dev zirveye; Onur Kurulu Başkanı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Hüseyin Aksoy, Yunanistan eski Başbakanı George Papandreu, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü, AB Komisyon Üyesi Dimitris Avramapoulos, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, siyasi parti temsilcileri, ilçe belediye başkanları, akademisyenler ve çok sayıda insan katıldı.

 

2. DÜNYA SAVAŞINDAN DAHA ÇOK

Kartepe Zirvesi'nin onur konuğu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, zirvedeki konuşmasında,  “Hoşgörüsüzlük, yabancı düşmanlığı, ekonomik krizlerin yönetilememesi, İslam düşmanlığı, Hristiyan düşmanlığı,  Göçmen düşmanlığı, ırkçı akımları ile birlikte tetikliyor. Göç konusunda birlikte adımlar atmalıyız. Hangi politikaları uygulamalıyız? Bunları konuşacağız.  2. Dünya Savaşından daha çok insan evini terk etmek zorunda kalmış.

 

HER GÖÇMEN KÖTÜ DEĞİLDİR

Bugün yapmamız gereken düzensiz göç ile mücadele etmektir. Her göçmen kötü değildir, kaçakçı değildir. Kaçak yollar ile ülkemize geliyorlar ama bunları suçlu olarak görmemeliyiz. Bugün göç bir gerçektir. Engelleyemediğimiz için gerçektir. İhtiyaç olduğu da gerçektir.

 

ÜLKELER ARASI SAVAŞ YOK AMA GÖÇ ÇOK

Entegre olamayan bir göçmeni sorgulamak doğru değildir. Eksiği ararsak o zaman başarılı oluruz. Ülkeler arasında savaş yok, ama insanlar ülkesini terk etmek zorunda kalıyor. Sorunun köküne inmemiz gerekir. Siz gidip sorunu yerinde çözmezseniz, o göç bir gün bize gelir.

 

KİMSEYİ GERİ DÖNMEYE ZORLAYAMAYIZ

Göç etmek zorunda kalan insanların zamanı gelince ülkelerine dönebilecek durumda olduklarında gönüllü olsunlar. Biz o insanları zorlayarak ülkelerine geri dönmeye zorlayamayız. Biz insanları tehlikeye atamayız, insan haklarında diğerlerinden çok daha insani davranıyoruz. Bize yapılan geri gönderin baskılarına rağmen biz insanları geri göndermeye çalışmadık. Göç sürecini sağlıklı bir şekilde yönetebilmek yakın ülkelerle ve dünya ülkeleriyle yakın işbirliğinden geçer" dedi.

 

TABLO HEDİYE EDİLDİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından Kartepe Zirvesini düzenleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi katılımcı konuşmalara tablo hediye etti. Tablo hediye takdiminde İşişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hediyesini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından verildi.

 

BAŞBAŞA GÖRÜŞTÜLER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından oturum moderatörü mola verildiğini açıkladı. Oturum arasına çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitri Vistas ve beraberlerindeki heyet göç ve diğer mülteci sorunlarını basına kapalı bir şekilde görüştü. Görüşmede iki tarafın sıcak tavırları dikkat çekti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çavuşoğlu:, Kimseyi, geri, dönmeye, zorlayamayız,
Yorumlar
Haber Yazılımı