Haber Detayı
04 Aralık 2018 - Salı 16:39
 
Brokolinin faydaları nelerdir?
İtalya ile özdeşleşmiş bir sebze türü olan brokolinin dünyaya yayılması 1900’lü yıllarda gerçekleşmiştir.
Sağlık Haberi
Brokolinin faydaları nelerdir?

1 bardak çiğ brokoli günlük C vitamini ihtiyacının 153'ini, folat ihtiyacının 14'ünü, A vitamini ihtiyacının 11'ini ve diyet lifi ihtiyacının da 9'unu karşılar. Peki bu ne anlama geliyor? İltihap sökücüdür; Brokolide kaempferol diye adlandırılan flavonlar bulunduğundan iltihap sökücü özelliği vardır. Artrit ve gut hastalığına iyi gelir. Alerjiye iyi gelir; Brokoli iltihaplı durumlara iyi geldiği için alerjiyi önceliyici özelliği vardır. Kaempferol maddesi zengin yiyecekler yemek zorundaysanız brokolinin yanısıra lahana, üzüm, çilek ve domates de yeyin.Lif kaynağı lan brokoli diyet yapan insanların dostudur. Tok tutar ve çok uzun süre açlık hmezsiniz. Brokoli aynı zamanda vitamin açısından çok zengindir, D vitamini eksikliği çeken bir kişi mutlaka brokoli yemelidir. Brokoli D vitamininin emilimine yardımcı olan A ve K vitamini deposudur. Sebzenin bir diğer yararı ise gözleredir. Lutein ve zeaxanthin adlı karotenler açısından zengin olduğu için brokoli gözler için çok faydalıdır.

HARİKA BİR CİLT
Brokolinin faydalarından bir diğeri de brokolideki glucoraphanin adlı kimyasalın sindirim sırasında başka kimyasallara dönüşebildiği için cildinizi gençleştirme özelliğine sahip olmasıdır. Brokolideki lutein maddesi gözlerinize iyi geldiği gibi damarları açık tutarak kan akışını düzenler ve kalbinize de iyi gelir.

PROTEİN AÇISINDAN ZENGİN
Neden brokoli yemeliyiz sorusuna verilebilecek bir diğer güzel cevap da yağsız proteinler açısından zengin bir besin olmasıdır. Bir tabak brokoli yemeği yerseniz 3 gram protein ve 0 gram yağ alırsınız.

KAS AĞRILARINA İYİ GELİR
Sabahları koşmadan önce her sabah bir muz yiyiyordunuz değil mi. Küçük bir servis tabağıyla brokoli yeseniz potasyum dengenizi sağlarsınız ve bu da koştuktan sonra oluşacak kas ağrılarını giderir. Kemiklerinizi kalsiyum açısından güçlendirdiği için özellikle biz kadınlar için çok faydalıdır. Beyinde oluşabilecek tümörleri önlemeye de yardımcı olur. İçinde lif bulunan besinler tok tutmasıyla bilinirler. Brokolinin içinde de bol miktarda Lif bulunur. Bu yüzden diyet yapan insanlara tokluk hissi verdirmesi için brokoli tüketimi önerilir. Sağlıklı bir sinir sistemi için potasyum önemli bir maddedir. Zengin miktarda potasyum içeren brokoli sinirlerin sağlığını korur.

ZAYIFLAMAYI KOLAYLAŞTIRIR
Brokoli zengin miktarda lifler içermektedir ve bütün lif içeren besinler zayıflamaya yardımcı olmanın dışında sindirim sistemi sağlığına ciddi katkılarda bulunabilirler. Günlük olarak tüketilen çiğ brokoli vücudun gereksinim duyduğu birçok maddeyi sağlayabilir. Lifler ayrıca kan şekeri seviyesini ayarlar.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Brokolinin, faydaları, nelerdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı