Haber Detayı
15 Ekim 2018 - Pazartesi 10:05
 
Bravo Gülşah Öğretmen, Bravo İdris Müdür!
Dilovası’nın Diliskelesi Mahallesinde bulunan Can Gülmen İlkokulu 1/A sınıfı bu yıl Okul Müdürü İdris Karahan ve Gülşah Ongun'un gayretleriyle Montessori felsefesine uygun olarak hazırlanarak eğitime başladı.
Eğitim Haberi
Bravo Gülşah Öğretmen, Bravo İdris Müdür!

Okul Müdürü İdris Karahan ve Öğretmen Gülşah Ongun’un  gayret ve çabalarıyla okulun imkanlarını birleştirerek oluşturdukları Montesorri sınıfı hizmete açıldı. İlçe genelindeki ilkokullar içinde farkındalığı taşıyan okul özelliğini gösterdi.

Diliskelesi Mahallesinde bulunan Can Gülmen İlkokulundaki Montessori sınıfının açılışını İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, Diliskelesi Mahalle Muhtarı Mehmet Özay, Turgut Özal Mahalle Muhtarı Vacip Mengübeti Can Gülmen İlkokulu Müdürü İdris Karahan, Şehit Mehmet Kocabay Ortaokulu Müdürü Sefa Çubuk ve çok sayıda daveti katıldı.

 

İtalya’nın ilk kadın doktoru olan Maria Montessori tarafından ortaya çıkarılan bu eğitim metodu kısaca; Çocuğun rehberliğini izleyen bir metottur. 0-18 yaş eğitiminin tümünde çocuğun kendi eğitimini yönlendirmesi, eğitim yaşantısı hakkında söz sahibi olması beklenir. Çocuğun yaşamındaki ilk aylardan itibaren çocuğu, kendini oluşturmaya çalışan bir sanatçı olarak görülmeli ve onun bu oluşum sürecini gereksiz müdahalelerle sekteye uğratmadan gerekli olan ortam hazırlanmalı, seçimlerine ve ona saygı duymayı öğrenmelidir. Montessori programlarında öne çıkan özelliklerin işlevsellik ve esneklik olduğu söylenilir. Esneklik özelliğinin ön plana çıkmasının nedeni bireysel farklıkları temel bir unsur olarak dikkate almasıdır.

 

Okul Müdürü İdris Karahan yaptığı açıklamada; “Çocuklarımızın özgür bir ortamda kendi kendine öğrenebilmelerini sağlayabilmek amacıyla bu sınıfımızı hizmete açtık dedi.

Sınıf öğretmeni Gülşah Ongun yaptığı açıklamada Çocuk sınıfa geldiğinde günlük hayatı tamamen kendi inşa ediyor. Biz ona "Ben bugün sana bu çalışmayı, aktiviteyi göstermek istiyorum' dediğimizde elbette kabul ediyorlar. Genelde çocuklar öğrenme merakı içinde oldukları için ne verirseniz kabul ederler. Ama kabul etmediği zaman da biliriz ki o anda aklında başka bir şey var. Dolayısıyla o anda aklındaki başka bir şeyi yapmasına izin veriyoruz. Hazır olduğu zaman beş dakikada öğrenecek bir çocuğu eğer zorlarsanız, yarım saatte bile öğretemezsiniz. ve hem kendinizin hem onun yarım saatini heba etmiş olursunuz. Bizim temelde inandığımız şey budur. Çocuklarımızdan kendi günlerini oluşturmalarını istiyoruz. O arada da bizim onlara yaptığımız tekliflerle de her gün onların bilgilerine bir yenisini ekliyoruz. Her gün yeni bir şeyler öğrenmiş olarak evlerine gidiyorlar. Ama her gün herkes aynı şeyi öğrenmiyor. Aradaki en büyük fark bu. Biz her gün hepsine aynı şeyleri öğretmekten dolayı bir tükenmişlik yaşamıyoruz. Yani herkes kendi hızında ilerliyor bu eğitim sisteminde. Aynı zamanda çocukların yalnız çalışabildikleri, kimseyle kıyaslanmadıkları bir eğitim sistemdir. Montessori sınıflarında çocuklar tek başlarına bir yere oturtulup, bir şeyler öğrenmesi için beklenmiyor. Böyle bir şey yok. Sınıf müthiş bir sosyal görüntü oluşturuyor. Aynı mahalle gibi sokak gibi eskiden nasıl birbirimizden çok öğrenirdik işte şimdi Montessori sınıflarında biz onu yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

Kaymakam Mustafa Asım Alkan yapılan çalışmalardan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederek Okul öncesi eğitimde Montessori uygulamasının özel okullarda olduğunu ancak devlet okullarında bu uygulamanın olmadığını gördük. Öğretmenimizin ve idarecilerimizin gayret ve çabaları bizleri mutlu etmektedir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bravo, Gülşah, Öğretmen,, Bravo, İdris, Müdür!,
Yorumlar
Haber Yazılımı