Haber Detayı
15 Haziran 2019 - Cumartesi 14:10
 
Binlerce öğrenci sınav heyecanı yaşadı
Kocaeli il genelinde 58 bin 541 kişinin gireceği sınavın ilk etabı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) tamamlandı
Eğitim Haberi
Binlerce öğrenci sınav heyecanı yaşadı

Ülke genelinde yaklaşık 2,5 milyon, ilimizde ise 58 bin 541 öğrencinin gireceği YKS heyecanı bu hafta sonu gerçekleştiriliyor.   2019 Temel Yeterlilik Testi (TYT)  saat 10.15’de başladı ve 135 dakika sürdü. Alan Yeterlilik Testi (AYT) ise pazar saat 10.15’de başlayacak ve 180 dakika süresi olacak. Aynı gün saat 15.45’de de 120 dakika sürecek Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak. Saat 10.00'dan sonra gelecek hiçbir aday sınava alınmadı. Adayların kimlik kartları, sınav giriş belgeleri dışında hiçbir eşyayla sınava girmeleri yasak. Sınava girecek adayların aileleri de büyük heyecan yaşadı. Adayların yakınlarının okul bahçesinde beklemesi yasak olduğu için aileler okul önlerinde bekledi.

 

GÖREVLİLERİN UYARISI İLE SINAVA YETİŞEBİLDİ

Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de büyük heyecanla başladı. Sabah saatlerinden itibaren sınava girecekleri okullara gelen öğrencileri aileleri yalnız bırakmadı. İzmit Gazi Lisesinde sınava girecek olan bir öğrenci 15 dakika kuralı nedeniyle son saniyelerde görevlilerin uyarısı ile sınava yetişebildi.  Sınava geç kaldığının farkında olmayan öğrenciyi okul çalışanları son saniyelerde uyardı. Uyarıların ardından öğrenci sınava koşarak yetişti. Öte yandan okul dışında veliler çocuklarını dualar okuyarak bekledi.

 

 İLİMİZDE SINAV HEYECANI

Tüm yurtta eş zamanlı olarak yapılacak sınav İzmit, Başiskele, Kartepe, Derince, Gölcük, Karamürsel, Körfez ve Gebze olmak üzere 8 ilçede toplam 190 sınav binasında gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz gün yapılan Temel Yeterlilik Testine 58 bin 541, Alan Yeterlilik Testine 45 bin 438, Yabancı Dil Testine ise 3 bin 237 kişi katılacak. Sınava katılacak olan 58 bin 541 kişinin 23 bin 964’ü bu yıl 12’inci sınıftan mezun olan öğrencilerden oluşuyor.

 

SORUN YAŞANMAMASI İÇİN ÖNLEMLER ALINDI

İlimizde 8 ilçede 190 sınav binasında yapılacak olan sınav için valilik kentte alınan önlemleri duyurdu.  Valilik özellikle sınav esnasında öğrencilerin dikkatini dağıtacak ses ve olayların olmaması için büyük çaba harcanması yönünde gerekli birimlere talimat verdi. Sınav evraklarını taşıyan 2 aracın güvenliği Emniyet Müdürlüğü tarafından 24 saat esasına göre sağlanıyor. Sınav merkezlerine ulaşmakta sıkıntı yaşayacak olan öğrencilerin merkeze gitmesinde gerekirse güvenlik güçlerinin araçları da kullanılabilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Binlerce, öğrenci, sınav, heyecanı, yaşadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı