Haber Detayı
31 Mayıs 2018 - Perşembe 18:42
 
Bakan Albayrak Sondaj Gemisini Akdeniz'e Uğurladı!
Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisini bakımının yapıldığı Dilovası Belde Liman Tesislerinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın katıldığı törenle Antalya'ya gönderildi. Akdeniz'de 2,600 metre derinliğindeki derin deniz sondajını gerçekleştirecek.
Ekonomi Haberi
Bakan Albayrak Sondaj Gemisini Akdeniz'e Uğurladı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dilovası'na gelerek Belde Liman'da uzun zamandır bakımı ve testleri yapılan sondaj gemisinin Antalyaya uğrlama törenine katıldı. Bakan Albayrak burada Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisinin adını "Fatih" koyduklarını belirterek, "Fatih, bugün Antalya'ya yolcu edeceğimiz ve orada da 2,600 metre derinliğindeki tarihimizdeki ilk derin deniz sondajımızı gerçekleştireceğimiz adımı atacak. Vira bismillah diyoruz." dedi.

Albayrak, Dilovası Belde Liman tesislerinde  gerçekleştirilen "Sondaj Gemisini Akdeniz'e Uğurlama Töreni"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi olma özelliğini taşıyan geminin adını tarihten aldığı güçlü mirası yaşatması ve yeni bir dönemi başlatması adına "Fatih" koyduklarını söyledi.

"Fatih Sultan Mehmet Han nasıl ki bir çağı kapatıp diğerini açtıysa, bu gemi de bugün vira bismillah diyerek Türk petrol ve gaz sondajcılığında yeni bir çağ açacak." diyen Albayrak, gemiden herkesi sevindirecek güzel haberler almayı beklediklerini ifade etti.

Bugünün Türkiye için gurur günü olduğunu dile getiren Albayrak, "Türkiye'nin enerji tarihinde yeni bir döneme hep birlikte şahitlik ediyoruz. Kendi sondaj gemimizle, kendi mühendisimiz ve yerli ekipmanlarımızla derin deniz sondajlarımıza başlıyoruz." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Albayrak, Sondaj, Gemisini, Akdeniz'e, Uğurladı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı