Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 17:58
 
Anıt mezarı defineciler kazmış!
Kandıra Karaağaç Babalı Köyü’nde bulunan 1061 anıt mezar arasında bir mezarı defineciler açmış!
Güncel Haberi
Anıt mezarı defineciler kazmış!

1864 yılında Rusların Kuzey Kafkasya’yı işgali sonrası 1,5 milyon Çerkez, Osmanlı topraklarına sığınmıştı. Sürgün edilen Çerkezlerin önemli bölümü de Kandıra Kefken Karaağaç Babalı Köyü’ne yerleşmişti. Yıllar içerisinde hayatlarını kaybeden Çerkez vatandaşlarımız Karaağaç Babalı Köyü’nde toprağa verildi. Halen burada 1061 tane anıt mezar bulunuyor. İlimizde ve Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan Çerkez vatandaşlarımız her yıl 21 Mayıs günü Karaağaç Babalı Köyü’nde anma etkinlikleri düzenliyor.

DEFİNECİLER KAZMIŞ

Karaağaç Babalı Köyü’nde bulunan anıt mezarlardan bir tanesinin geçtiğimiz günlerde kazıldığı ve hasar verildiği fark edildi. Anıt mezarın kazılması Türkiye’de ve ilimizde yaşayan yaklaşık 7 milyon Çerkez vatandaş arasında büyük bir infial yarattı. Bölgeye giden Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan ve yönetim kurulu üyeleri konuyu güvenlik kuvvetlerine bildirdi. Jandarma güçlerinin titiz araştırması sonrası mezarı defineciler tarafından kazıldığı tespit edildi.

BELEDİYE YAPACAK

Dernek Başkanı Erdal Çatan, açılan anıt mezarın yeniden yapılması için Kandıra Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle görüştüklerini söyledi. Çatan, “Konuyu belediyelerimize ilettik. Sağ olsunlar büyük bir ilgi gösterdiler. Açılan anıt mezarın eski halinde yapılması ve bölgede gereken güvenlik kordonunun oluşturulması için gerekenin yapılacağı sözünü verdiler. Çerkezler olarak her yıl 21 Mayıs günü Türkiye’de yaşayan binlerce Çerkez vatandaşımız Karaağaç Babalı Köyü’nde toplanıyoruz. Atalarımızı anıyoruz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anıt, mezarı, defineciler, kazmış!,
Yorumlar
Haber Yazılımı