Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 09:21
 
AK Parti’de başvurular bugün başladı!
31 Mart Yerel seçimlerine adaylarını belirlemeden çalışmalarını başlatan AK Parti’de bugün adaylık başvuruları başladı. 5-12 Kasım tarihleri arasında belediye başkan aday adaylığı için resmi başvurular bugün başladı.
Siyaset Haberi
AK Parti’de başvurular bugün başladı!

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında alınan karar göre, AK Parti bütün seçim çevrelerinde seçime katılacak, parti adaylarının tespitinde öncelik “Merkez Yoklaması” usulü ile belirlenecek. Adaylık başvuruları, belediye başkanlıkları için 5-12 Kasım'da, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için 5 Kasım-12 Aralık'ta alınacak. Başvurular, büyükşehir ve il belediye başkanlıkları için AK Parti Genel Merkezine veya buraya iletilmek üzere il başkanlıklarına, ilçe ve belde belediye başkanlıkları için il başkanlıklarına veya ilçe başkanlıklarına, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için ilçe başkanlıklarına bizzat yazılı yapılacak.

 

BÖLGEYE GÖRE BAŞVURU FİYATLARI DEĞİŞİYOR

AK Parti MKYK’da belirlenen bir diğer konu ise adaylık ücretleri. Alınan karara göre Büyükşehir belediye başkan aday adaylarından 10 bin TL, nüfusu 100 binin üzerinde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin TL alınacak. Nüfusu 100 bin ve daha az olan il belediye başkanı aday adaylarından 3 bin TL, nüfusu 200 binden fazla olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından 3 bin TL, nüfusu 50 binden 200 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından 2 bin 500 TL alınacak.

Nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından bin 500 TL, belde belediye başkanı aday adaylarından bin TL, büyükşehirlerdeki belediye meclisi üyesi aday adaylarından bin TL, il genel meclisi üyesi ve büyükşehir olmayan diğer illerin belediye meclisi üyesi aday adaylarından 500 TL alınacak.

 

KADIN ADAYLAR VE ENGELLİ ADAYLARDA FİYATLAR DAHA UYGUN

Kadın ve genç adaylar, belirlenen aidatların yarısını, engelli adaylar ise dörtte birini ödeyecek. Öte yandan 31 Mart 2019'da yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerine ilişkin bütün iş ve işlemlerle ilgili Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna (MKYK) ait tüm yetkiler Merkez Yürütme Kuruluna (MYK) devredildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti’de, başvurular, bugün, başladı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı