Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 09:47
 
AK Parti affı halka soracak
Affa sıcak bakmayan AK Parti, tepkileri ölçmek için kamuoyu araştırması yapacak, çıkan sonuçlara göre tavrını netleştirecek.
Yaşam Haberi
AK Parti  affı halka soracak

MHP’nin af önerisi üzerindeki değerlendirmelerini sürdüren AK Parti  yönetimi, seçimler öncesinde partiye olumsuz etkisi olup olmayacağını görmek için anket yaparak toplumda af önerisinin nasıl karşılandığını ölçecek. Affa sıcak bakmayan AK Parti’nin, MHP ile ittifakın zarar görmemesi için kamu vicdanını en az yaralayacak şekilde önerinin kapsamının daraltılması ya da denetimli serbestlik süresinin 2 yıldan 3-4 yıla çıkarılması formülüne sıcak bakabileceği kaydediliyor. AK Parti yönetimi, üzerinde uzlaşılsa bile daraltılmış da olsa toplumda ‘ af’ olarak nitelendirilecek bir düzenlemeyi seçimden önce çıkarmak istemiyor.

 

Af önerisine baştan beri sıcak bakmayan, ancak MHP’nin ısrarı üzerine konuyu gündeme alarak inceleme başlatan AK Parti, ittifakın zarar görmemesi için hassas bir süreç yürütüyor. Öneriyi ‘hemen reddediyor’ gibi görünmek istemeyen AK Parti yönetimi, önceki dönemlerde çıkan af düzenlemeleriyle birlikte Anayasa Mahkemesi kararlarını da inceliyor. AK Parti , bunlarla sınırlı kalmayıp düzenlemenin toplumda nasıl karşılandığı, etkisi ve tepkisini de ölçmeyi planlıyor. Bu kapsamda ilerleyen günlerde kamuoyu anketleriyle halkın af düzenlemesini isteyip istemediği sorulacak, bir af düzenlemesi çıkarılması durumunda bunun partiye olumlu ve olumsuz etkileri ölçülecek. Partinin af önerisiyle ilgili MHP’ye de ileteceği görüşünün oluşmasında bu anketlerin önemli olacağı dile getiriliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti, , affı, halka, soracak,
Yorumlar
Haber Yazılımı