Haber Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 10:00
 
Ağız tadında keyifli bayram için bu önerilere dikkat!
Prof. Dr. Alper Çelik, Kurban Bayramı'nda et tüketimi konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda 'hayati' uyarılarda bulundu…
Sağlık Haberi
Ağız tadında keyifli bayram için bu önerilere dikkat!

Kalp ve mide rahatsızlıkları

Kurban Bayramı'na saatler kala uzmanlar, et tüketimi konusunda uyarıyor. Etin fazla tüketilmesinin sindirim rahatsızlıklarına bunun da ciddi  sorunlarına neden olacağına  çeken Prof. Dr. Alper Çelik, "Bayramda ödem artışı, kalp rahatsızlığı, tansiyon yüksekliği ve mide problemleri yaşanabilir. Diyabet hastaları bu dönemde et ve yağlı yiyecek tüketimini arttırarak sağlıklı beslenmeyi bozmakta ve sağlıklarını tehlikeye atmaktadırlar" dedi.

Özellikle diyabet hastaları…

Kurban Bayramında, etin yanında şeker ve şekerli besin de arttığını ifade eden Çelik, "Özellikle obezite (şişmanlık), yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabeti (şeker hastalığı) olan kişilerin beslenmelerine daha çok  etmeleri gerekmektedir" uyarısında bulundu.

Kimler daha az tüketmeli?

Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişilerin Kurban Bayramında yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeleri gerektiğini belirten Çelik, bu kişilerin eti kısıtlı miktarlarda tüketmeleri ve aşırıya kaçmamaları gerektiğini söyledi.

Taze etin sindirimi zor

Etin sindirilmesi zor olan bir besin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Alper Çelik, "Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmeleri  açısından daha doğrudur" tavsiyesinde bulundu. Çelik, diyabet hastalarının sakatat ve zengin et tüketimini kısıtlaması gerektiğini de özellikle vurguladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağız, tadında, keyifli, bayram, için, bu, önerilere, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı